5 nakdi sosyal destek yardımı

5 nakdi sosyal destek yardımı

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan, 5 nakdi sosyal destek yardımıBakan Selçuk, Ekim ayına ilişkin muhtaç asker aileleri ve çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara, kronik rahatsızlığı olanlara ve öksüz/yetimlere yönelik yapılan sosyal yardım ödemelerinin bugün itibariyle başlayacağını bildirdi. Kaynak: Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan, 5 nakdi sosyal destek yardımı

Bir süredir vatandaşların yanıt aradığı sosyal yardım ödemeleri ne zaman yapılacak sorusu nihayet yanıt buldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ağustos ayı ağustos ayı sosyal yardım desteği ödemeleriyle ilgili açıklama yaptı. Peki, sosyal yardım ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte detaylar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım ödemeleri ne zaman ödenecek sorusuna yaptığı bir duyuruyla cevap verdi. Ağustos ayı sosyal yardım desteği ödemelerinin başlayacağı tarihin verildiğini duyurunun yanı sıra Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre muhtaç asker aileleri ve çocuklarına, kronik rahatsızlığı olanlara, eşi vefat eden kadınlara, öksüz ve yetimlere yönelik sosyal yardım ödemeleri başlıyor.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?
Vatandaşlar arasında sosyal yardım desteği ne zaman ödenecek sorusu bir süredir soruluyordu. Bakan Selçuk, yaptığı açıklama ile 24 Ağustos itibarıyla ödemelerin başlayacağını bildirdi. Dolayısıyla sosyal yardım ödemesi bugün itibarıyla sahiplerine ulaşmaya başlıyor. Bakan Selçuk, sosyal yardım ödemeleri kapsamındaki 5 nakdi sosyal destek programı ile yaklaşık 157 bin ihtiyaç sahibine toplamda 90,1 milyon TL ödeme yapılacağını belirtti. Aynı zamanda Selçuk, zorunlu askerlik hizmetini yapan, muhtaç er ve erbaşların ailelerine de aylık 400 TL olacak şekilde iki aylık periyotlar ile 800 TL destek verildiğini; 24 bin ailenin hesabına toplamda 16,9 milyon yatırılacağını açıkladı.

5 nakdi sosyal destek yardımı
5 nakdi sosyal destek yardımı

SOSYAL YARDIM DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?
Sosyal yardım destekleri açıklamalarıyla beraber sosyal yardım ödemelerini kimler alabilir sorusunun yanıtı da merak ediliyor. 5 nakdi destek programı çerçevesinde ihtiyaç sahibi çeşitli vatandaşlara yardımlar yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de muhtaç asker çocuklarına yönelik yardım programı. Bu program kapsamındaki sosyal yardım desteği ödemeleri ile ilgili de açıklama yapan Selçuk, aylık ödeme miktarının %50 arttırıldığını ve 100 TL’den 150 TL’ye çıktığını kaydetti.

Selçuk, 2 aylık periyotlarla 300 TL düzenli nakdi yardım yapıldığını belirtirken bu ay bin 200 ihtiyaç sahibine 284 bin TL ödeme yapılacağının bilgisini verdi. Aynı zamanda Selçuk, eşi vefat eden yardıma muhtaç kadınların da yanında olduklarını belirtti. Buna göre 89 bin ihtiyaç sahibi kadına toplamda 57,8 milyon TL destek sağlayacağını açıkladı.

SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ NE KADAR?
Bu doğrultuda sosyal yardım ödemesi tutarları programa göre farklılık gösterebiliyor. Annesi, babası ya da her ikisi de vefat eden 18 yaş altı çocuklara aylık 150 TL destekte bulunulduğunu belirten Selçuk, Ağustos ayı sosyal yardım ödemeleri kapsamında 39 bin kişinin hesabına toplamda 11,6 milyon TL yatırılacağını duyurdu. Kronik hastalığı bulunan 2 binden fazla ihtiyaç sahibine de 3,3 milyon TL destekte bulunacağını açıklayan Bakan Selçuk, Kronik Hastalık Yardım ödemelerinin 25 Ağustos 2020 itibarıyla, diğer ödemelerin ise 24 Ağustos – 28 Ağustos arasında gerçekleştireceğini söyledi. Sosyal yardım ödemeleri nereden alınıyor sorusuna yanıt olarak ise ödemeler hesaplara yatırılıyor.

5 nakdi sosyal destek yardımı
5 nakdi sosyal destek yardımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 5 nakdi sosyal destek programıyla ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 99 milyon TL ödeme yapılacağını açıkladı.İhtiyaç sahibi asker ailelerine destekYapılan sosyal yardımların detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine 2 aylık periyotlarla destek verdiklerini belirterek, yaklaşık 32 bin ihtiyaç sahibinin hesabına 25,8 milyon TL yatıracaklarını söyledi.Asker çocuklarına yaklaşık 482 bin TL destekMuhtaç Asker Çocuklarına Yönelik Yardım Programı kapsamında aylık ödeme miktarını da yüzde 50 artırdıklarını anımsatan Bakan Selçuk, “Bu kapsamda bu ay 2 bine yakın ihtiyaç sahibine, 482 bin TL ödeme yapacağız” bilgisini verdi.89 bin ihtiyaç sahibi kadına 57,2 milyon TL destekBakan Selçuk, eşi vefat eden yardıma muhtaç kadınların da yanında olduklarını ifade ederek, “90 bin ihtiyaç sahibi kadınımıza toplam 57,2 milyon TL destek sağlayacağız” diye konuştu.İhtiyaç sahibi öksüz ve yetimler için 12 milyon TL ödeme yapacağızAnne, babası veya her ikisi de vefat etmiş 18 yaş altındaki çocuklar için destekte bulunduklarını belirten Bakan Selçuk, bu kapsamda 41 bin kişinin hesabına toplam 12 milyon TL yatıracaklarını kaydetti.Kronik rahatsızlığı olan 2 bin ihtiyaç sahibine 3,2 milyon TL yardımSelçuk, ayrıca, kronik hastalığı olanlara da nakdi yardımda bulunduklarının altını çizerek, 2 bin ihtiyaç sahibine 3,2 milyon TL destekte bulunacağız” şeklide konuştu.Bakan Selçuk, Kronik Hastalık Yardım ödemelerini 25 Ekim 2020 itibarıyla, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Nakdi Yardım, Muhtaç Asker Çocuklarına Yönelik Nakdi Yardım, Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Nakdi Yardım ile Öksüz ve Yetim Yardım ödemelerinin de 24-28 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşeceğini söyledi. Etiketler : Bakan Selçuk, nakdi yardım Kaynak: Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan, 5 nakdi sosyal destek yardımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir