550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

Ev Hanımı, Dul, Yaşlı, Yetim ve Emekli… Tüm Vatandaşların Alabileceği Yardımlar Açıklandı… 550 TL Para Yardımını KaçırmayınHer yıl, milyonlarca vatandaşa devlet tarafından nakdi ve maddi destekler yapılıyor. Devletin yaptığı tüm yardımlar kapsamında vatandaşlar, ekonomik ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebiliyor. Kira yardımından gıda yardımına, elektrik yardımından su yardımına kadar onlarca yardım, milyonlarca devlet desteği bulunuyor. Peki, devletin verdiği yardımlar neler, başvuru şartları ne? Kaynak: Ev Hanımı, Dul, Yaşlı, Yetim ve Emekli… Tüm Vatandaşların Alabileceği Yardımlar Açıklandı… 550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

 

550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

Vatandaşlara büyük müjde! Bu ay hemen alınabilecek! 500-6000 TL verilecek
500 – 6000 TL arası devlet yardımı başvuruları başladı. 2020 Şubat ayında alınabilecek 13 devlet yardımını sizler için derledik. 500 TL’den 6000 TL’ye kadar Devletten yardım alabiliyorsunuz. 2020’de devletten alınabilecek yardımları sizler için araştırdık. İşte 2020 devlet yardımları ve fiyatı. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus ödeniyor. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor. Ödeme 1 ay içinde yatıyor ve PTT’den çekiliyor. Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların aylık elektrik faturasının 200 liraya kadar kısmı devlet tarafından karşılanıyor.

Sosyal devlet olma gereği olarak 500 – 6000 TL arası devlet yardımı başvuruları başladı. Bu bağlamda vatandaşlar çeyiz yardımı, evde bakım parası, yaşlılık maaşı, cenaze yardımı, rapor parası ve barınma desteği gibi pek çok ödeme detayları takvim.com.tr’de. 2020 Şubat ayında alınabilecek 13 devlet yardımını sizler için derledik. 500 TL’den 6000 TL’ye kadar devletten yardım alabiliyorsunuz. Engelli yada çok yaşlı bakım parası olarak muhtaç kişilere bakma parası adı altında evde bakım parası 1500 TL ödeme yapılacak. Hiç bir sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu kötü olan 65 yaş üstü vatandaşlara Devletin ödediği yaşlılık maaşı veriliyor.

1000 TL – 63767 TL arası ödeme yapılıyor!

Yeni yıla girmemizin ardından devlet 2020 yılında bir çok yardım sağlıyor. Sizler için 2020 yılında alınabilecek tüm devlet yardımlarını derledik. Peki 2020 yılında hangi yardımlar alınacak? 2020 yılı bitmeden alabileceğiniz Devlet Yardım Paralarını sizler için hazırladık. Toplam 8 devlet Yardımını hemen alabilirsiniz

2020 Çeyiz Yardımı SGK tarafından ödeniyor!

2020 yılında çeyiz yardımı alabilirsiniz. 2020 Çeyiz Yardımı yetim kalan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödenir. SSK ve Bağkurlu anne veya babası kaybedenler yetim maaşı da alabilir ancak 24 Maaş tutarında ödemeyi kız çocuğuna evlendiğinde toplu olarak ödenir. Bu parayı SGK’dan alabilirsiniz.

550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

Muhtaç Engelliye 2020’de 818 TL yardım!

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılında bir büyük destek muhtaç engellilere yapılıyor. Yüzde 40 ve üzeri engelli olup SSK güvencesi olmayan engellilere, yaşlılara, yetimlere ve muhtaç çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü 818 TL ödeme yapıyor. Sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalandırılıyor. Muhtaç aylığı için gelir olmama şartı aranıyor.

Evde Bakım Parası 2020’de 1500 TL ödenecek!

Engelli yada çok yaşlı bakım parası olarak muhtaç kişilere bakma parası adı altında Evde Bakım Parası 1500 TL ödeme yapılacak. Aile Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinden başvurarak, evde baktığınız kişi için 1500 TL ödeme alabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı 2020’de 700 TL ödeniyor!

Hiç bir sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu kötü olan 65 yaş üstü vatandaşlara Devletin ödediği yaşlılık maaşı veriliyor. Defterdarlık ve mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alarak kaymakamlıklara başvuru yaparak 700 TL alabilirsiniz. Emekli Olamayan Sigortalılara Sigortalı olarak yıllarca çalışsa da emekliliğine az bir süre kala yada çalıştığı 4-5 yıl içinde işten çıkartılan kişiler SGK’dan toplu para alaibliyor. SGK’ya dilekçe vermeniz halinde hakedişiniz size ödenir.

716 TL Cenaze Yardımı 2020 yılında SGK’dan alabilirsiniz!

360 günlük sigorta primi ödeyenelere verilen cenaze yardımı bir çok kişi tarafından öldüğü anda sigorta olup olmadığını araştırıyor. Ölümde sigortalı olup olmamasının hiç bir öneminin olmadığı bu yardım 716 TL olarak yapılıyor. Eş ve çocukların alacağı yardım bulunmaması halinde anne-baba-kardeş de alabiliyor. SGK merkezlerinden başvurabilirsiniz.

Anneye en az 6000 TL!

550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

Doğum öncesi ve doğumdan sonra alınan 4 aylık izin kullanan anneler çalışmadığı sürenin parasını devletten alır. En düşük ödeme hesaplandığında 6000 TL çıkıyor. Ziraat Bankası hesabı üzerinden yapılan doğum izni parası E-Devlet üzerinden alınabiliyor. 27 Ocak 2020 itibariyle bu para 7600 TL kadar çıkartıldı.

Rapor Parası 2020 en çok unutulan para!

Çalıştığın işte rapor günleri maaşı patron ödemez. İzin günü haricinde raporlu günlerde ödemeyi SGK yapar. İş görememezlik raporu ve istirat parası en çok unutulan ödemelerden biridir. Son 3 aylık kazancınıza göre günlük 50-100 TL arası ödeme yapılır.

Barınma Desteği 2020 eklendi!

Bütün bunlara ek olarak unutulan Barınma Desteği yayınlandı. Çalışma Bakanlığı 10 Bin – 25 Bin TL Barınma desteğini 2020 yılında sürdürdüğünü ve başvuruları aldığını ifade etti. Ocak ayında istediğiniz destekleri almak için kısa süre kaldı, Şubat ayı ödemeleri geçmeden kaçırmayın.

Şartlı eğitim desteği nasıl alınır?

Şart eğitim yardımı da deniyor. Ödeme tutarı ilkokula giden kız çocukları için aylık 40 TL, erkek çocukları için 35 TL. Liseye giden kız çocukları için aylık miktarı 60 TL, erkek çocukları için 50 TL. Ödemeler 2 aylık olarak PTT hesaplarına yatıyor. Yardım için hanede ki hiç kimsenin SGK kaydı olmaması gerekiyor.

Doğum yardımı nasıl alınır?

Muhtaç ailelere ikiz, üçüz gibi çoklu doğum sonrasında 0-24 ay arası çocukların bakımı için çocuk başına 150 ödeme yapılıyor. Ödemeler 2 ayda bir yatırılıyor. Yardım en fazla 24 ay sürüyor.

Doğum parası için nereye başvurulur?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus ödeniyor. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor. Ödeme 1 ay içinde yatıyor ve PTT’den çekiliyor.

SSK’lı olmayan kadınlara muhtaç aylığı nasıl alınır?

Eşi vefat eden ve SGK’sı olmayan muhtaç kadınlara aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL tutarında yardım aktarılıyor.

Evde bakım parası nasıl alınır?

Engellilerin bakımını üstlenen akrabaya yapılan ödemedir. Bu aylığın alınabilmesi için engel oranının en az yüzde 50 olması ve ‘Ağır engelli’ ibaresi bölümünün ‘evet’ olarak işaretlenmesi gerekiyor. Ayrıca kişi başına düşen gelir 1218 liranın altına olmalı. Aylık ödeme 1305 lira olan yardım için başvuru ikametgahın bulunduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yapılacak.

Elektrik desteği nasıl alınır?

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların aylık elektrik faturasının 200 liraya kadar kısmı devlet tarafından karşılanıyor.

Muhtaç asker ailesi yardımı nasıl ve nereden alınır, başvurular nereye?

Askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşine, bekar ise annesi, anne hayatta değilse babası başvuru yapabiliyor. Aylık 275 TL olan ödeme 2 ayda bir 550 TL olarak PTT’ye yatırılıyor. Ödeme şu anda en fazla 12 ay. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na. Devlet desteği kaymakamlıklar aracılığı ile iletilebilir. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlar bölümü ihtiyaç sahiplerinin taleplerini alıyor. Ayrıca alo yardım hattı olarak bilinen’144′ numarasından da başvuru yapabilirsiniz.

Her yıl, milyonlarca vatandaşa devlet tarafından nakdi ve maddi destekler yapılıyor. Devletin yaptığı tüm yardımlar kapsamında vatandaşlar, ekonomik ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebiliyor. Kira yardımından gıda yardımına, elektrik yardımından su yardımına kadar onlarca yardım, milyonlarca devlet desteği bulunuyor. Peki, devletin verdiği yardımlar neler, başvuru şartları ne?Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı; vatandaşlar adına verilen yardımları açıkladı. Engelli aylığından dul ve yetim aylığına varana kadar maddi ve fiili olarak yardımları sunuyor. İşte bu yardımlar;Gıda yardımlarıGerekli şartları sağlayan kişilere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gıda yardımı yapılmaktadır. Destekten yararlanmak isteyen kişilerde aranan en önemli şart, 701 TL’den daha az gelirinin olması. Ramazan ayı ve kurban ayları içerisinde gerçekleştirilir. Yapılan yardımda verilen bu destek, gıda yardımına ek olarak temel ihtiyaçları gidermek için de yapılmaktadır. Destekten yararlanmak isteyen kişilerin, resmi olarak bağlı oldukları il – ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Kaynak: Ev Hanımı, Dul, Yaşlı, Yetim ve Emekli… Tüm Vatandaşların Alabileceği Yardımlar Açıklandı… 550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

Şartlar;Başvuran kişinin on sekiz yaş ve üzerinde olması gerekir.Herhangi bir SGK güvencelerinin yer almaması gerekir.Hane içerisine giren gelirin kişi başına düşen miktar asgari ücretin üçte birinden daha az olmalıdır.Barınma yardımlarıÇalışma Bakanlığı tarafından verilen yardım, maksimum 25 bin TL tutarındadır. Ödemeler doğrudan bakanlık tarafından verilir.Oturulamayacak derecede eski evleri olan bakımsız ve sağlık açısından sorun olan vatandaşlar bu yardımdan yararlanabilir. Evlerin bakım ve onarım durumlarını yaptırmak  – prefabrik ev yapımı ve afet sorunlarında ev eşyası alımı gibi yardımlardır. Şartlar;18 yaş üstünde olan aile bireyleri başvuru yapabilir.Hane içine giren gelir miktarının kişi  başına düşenin asgari ücretin üçte biri olması gerekir.Yaşlılık – engellilik – tek ebeveyn – dul – gibi şartların yer alması / Ev ya da arsanın tam hisseli bir şekilde tapuya sahip olmasıResmi olarak muhtaç durumda olanYakacak yardımlarıYakacak yardımları, kömür desteği olarak da bilinmektedir. 2003 yılından beri aktif olarak devam eden bu yardım, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Kömür işletmelerinden alınarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Kömürler, asgari olarak 500 Kilogram ve üzeri olarak dağıtılmaktadır. İhtiyaç sahibi olan kişilere verilen kömür yardımıdır.18 yaş ve üzeri kişilerHerhangi SGK kurumlarından birinde güvenceleri olmamasıKişilerin üzerine kayıtlı gayrimenkul, taşınamaz belgeli mal varlığının olmaması.Hane içindeki gelir miktarının 701 TL’den daha az olması.Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımEşi vefat eden ve sonrasında evlenmemiş olan kadınlara yönelik yardım başvurusu, sadece bakanlığa yapılabilmektedir. Yardım başvurusu onaylanan kişiler; 2 ayda bir 550 TL olarak kişinin banka hesabına yatırılmaktadır. Yardım alan kişilerin maddi durum kontrolü ise, her ay düzenli olarak sistemden kontrol edilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan kişilere ve muhtaç ailelere verilmektedir. Şartlar;Eşi vefat eden kadınlarMuhtaç ailelerSosyal güvencesi olmamak Eşinden boşanan kişiler bu destekten yararlanamaz, engelli maaşından yararlananlar ve sigortası başlayanların ise maaşları kesilir.Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlarYakını askerde olan ve sosyal güvencesi olmayan – fakir ve muhtaç olan kişilerin ailelerine verilen yardımdır. Muhtaç asker ailelerine yapılan yardım, askerde vatani görevini yerine getiren kişinin ailesinin maddi açıdan zor duruma düşmemesi için yapılmaktadır. 2 ayda bir 550 TL destek verilmekte, askerin reşit olmayan çocuğu varsa her ay 100 TL eğitim desteği verilmektedir. Asker evliyse maaşı eşi, bekarsa annesi ya da babası alabilmektedir. Şartlar;Asker yakını olmasıEvde sigortalı çalışanın bulunmaması,Engelli, muhtaçlık ve diğer maaşlardan / yardımlardan yararlananlar da destek alabilirYaşlı ve engelli aylıklarıEvde özel bakım gerektiren yaşlı ve engelli vatandaşların kişisel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla, belirli miktarda ve belirli bir aralıkta maaş ödemesi yapmaktadır. Bakıma muhtaç, hasta ya da engelli yakını olan ve vatandaşın bakımını üstlenen kişilerin de evde bakım maaşı için bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Vatandaşların destek alabilmesi için % 40 ve üzeri oranda engel sahibi olmaları gerekmektedir.Şartlar;Engelli / yaşlı veya bakıma muhtaç olmakMaddi gelir dengesi yetersiz olmakMuhtaç durumda yer almakEngelli yakını aylığı18 yaşından küçük kişilere bakan ve sosyal güvencesi olmayan kişilerin gelirlerinin kişi başı asgari ücretin üçte biri altında kalması ile verilir. Yüzde 40 oranından fazla raporu olan yakınlarına bakan kişilere de aylık maaş bağlanmaktadır. 2.767 TL aylık maaş verilmektedir. Şartlar; Engelli yakını olmak gerekir.Hane içerisine giren gelirin kişi başına düşen miktarın asgari ücretin üçte birinin altında olmasıYüzde kırk ve üzerinde engel olan kişilere bakan kişiler faydalanır.Engelli aylığıSosyal güvencesi olmayan ve hem kendisinin hem de eşinin ortalama olarak net gelirlerinin kişi başı olarak asgari ücretin üçte birinin altında olması gerekir. Yüzde 40 ve üzerinde engeli olan kişilere verilen destektir. Hane içerisinde yaşayan kişilerin kişi başı 701 TL ve altında gelire sahip olmaları beklenmektedir. Engelli yakınına bakan kişilere 2.767 TL yardım verilirken ; engellilere verilen yardım 1.197 TL ila 1.796 TL arasında değişebiliyor.Şartlar;18 yaş üstündeki aile bireyleriYüzde kırk ve üstünde engeli olan kişilerÇalışma gücünü kayıp etmeMaddi yetersizlikler yaşamak. Hanedeki kişi başına asgari ücretin üçte birinin altında gelir düşmesiYaşlılık aylığıSosyal güvenceleri yer almayan ve maddi durumu kötü olan kişiler adına verilir. 65 yaşını aşan ve SGK’sı bulunmayan, emeklilik şartlarını yerine getirmeyen muhtaç vatandaşlara verilmektedir. 672 TL destek sağlanır. Şartlar;Maddi durumu yetersiz olmak65 yaş ve üzeri olmakKişi üzerinde kayıtlı gayrimenkul bulunmamasıSGK yer almamasıAfet – deprem yardımlarıDeprem, sel, yangın gibi afetlerden zarar gören kişiler adına verilecek yardımlardır. Yangın, sel, heyelan, deprem ve benzeri durumlarda; afetin yaşandığı ilk 1 ay için herhangi bir muhtaçlık koşulu olmaksızın afetten etkilenen bütün vatandaşların temel ihtiyaçları bakanlık tarafından karşılanmaktadır.Deprem – yangın – sel gibi afetlerde ilk bir ay için muhtaçlık koşulları aranmadan etkilenen herkesin temel gereksinimleri de karşılanacaktır.Kronik rahatsızlıklardan dolayı cihaz yardımı3294 sayılı kanun içerisinde verilen durum ile muhtaç ailelerin belirlenmiş olması durumunda evde bakım adına yardım alamayanlar için verilen yardımdır.Hastalık gerekçesi ile evden çıkamayacak halde olmakHasta vekili – vasisi – velisi tarafından başvuru yapmakKronik hastalıklardan dolayı hayatı boyunca cihaza bağlı kalmakCihaz alacak durumu olmamakHane içine düşen gelir miktarının kişi başı asgari ücretin üçte birinden daha az olmasıÇoklu doğum yardımıÇoklu doğum ile birden fazla dünyaya gelen 0-2 yaş çocukları için muhtaç hanelere beslenme ve öz bakım yardımları sunulur. Başvuruların onaylanması durumunda, çocuk başına aylık 150 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler, aile bireylerinden birinin hesabına PTT aracılığı ile yatırılmaktadır.Anne veya baba adına kanuni temsilci olmakMuhtaç durumda olmakElektrik tüketim desteğiKorona virüs sürecinde, maddi açıdan yetersiz olan ve gelir seviyesi düşük olan kişilere elektrik tüketim desteği verilmektedir. Şartlar yerine getirildiği takdirde, hanede yaşayan kişi sayısına göre elektrik yardımı verilmektedir.5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh,4 kişilik hanelere aylık 125 kWh,3 kişilik hanelere aylık 100 kWh,1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWhOranlarında elektrik yardımı sağlanmaktadır. Şartlar;TC kimlik kartı ile PTT aracılığı ile başvuru yapmakHane içine giren gelir miktarının kişi başı düşenin asgari ücretin üçte birinin altında kalmasıHerhangi bir SGK kurumunda güvence yer almamasıMuhtaç ve güçsüz olmakDoğum yardımıDoğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihi itibari ile canlı yapılan doğumlara verilen yardımdır. Yardım olanaklarından yararlanabilmek için, doğum belgesi ile beraber Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekmekte.Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri, aşağıda yer alan şartları taşımak durumundadır.Anne veya baba adına kanun temsilcisiYurt içi ya da dışında gerçekleştirilen çocukların canlı olmasıMavi kart sahibi olmakMuhtaç durumda olan ailelerÖksüz ve yetim yardımıÖksüz ve Yetim desteği başvurusu, çocuğun hayatta olan baba ya da annesi tarafından yapılmaktadır. Her iki ebeveynin de hayatta olmaması durumunda; çocuğun yasal olarak vasisi olan kişi tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.Annesi ya da babası vefat etmiş on sekiz yaş altında olan çocuklara verilmektedir.Anne ya da babanın vefat etmiş olmasıMuhtaç durumunda olmakBekar olmakSGK ile bir  işte çalışmıyor olmak18 yaşından küçük olmak gibi şartlara dikkat edilir.Nutuk Medya / Özel Haber Kaynak: Ev Hanımı, Dul, Yaşlı, Yetim ve Emekli… Tüm Vatandaşların Alabileceği Yardımlar Açıklandı… 550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

One thought on “550 TL Para Yardımını Kaçırmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir