Asgari ücret heyecanı

İsviçre’de asgari ücret heyecanı! Dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidiliyor
İsviçre’nin Cenevre kantonu ile Basel’de dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidecek. Referandumda onaylanması halinde Cenevre’de saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangı’na (yaklaşık 190 Türk Lirası) yükselecek.

İsviçre Asgari Ücreti 2020
İsviçre asgari ücreti, Dünya asgari ücret sıralamasında oldukça üst sıralarda yer almaktadır. Çalışanlarına oldukça iyi tutarda İsviçre asgari ücreti sunan ülkenin ekonomik durumuyla ilgili bilgiler genel olarak Google aramalarında “İsviçre asgari ücreti 2020” olarak araştırılmaktadır. Peki İsviçre asgari ücreti 2020 yılında ne kadar? İşte tüm detaylar…

İsviçre'nin Cenevre kantonu ile Basel'de dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidecek. 27 Eylül'de referandumda oylamaya sunulacak asgari ücret teklifine göre, haftalık 40 saat çalışma baz alındığında aylık asgari ücret 4 bin 100 İsviçre Frangı (33 bin TL) olacak.  İsviçre'de aylık ortalama ücret bugün yaklaşık 6 bin 500 İsviçre Frangı. (Yaklaşık 53 bin TL) olarak biliniyor.

İsviçre asgari ücreti, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslama altına alındığında oldukça yüksek tutarlarıyla dikkat çekmektedir. Hayat kalitesinin de yine doğru orantıda yüksek olduğu İsviçre’de asgari ücretin fazla olması, direkt olarak hayatn pahalı olduğu anlamına gelmiyor. İsviçre asgari ücreti ile geçimini sağlayan bir çalışan, oldukça rahat bir şekilde yaşamakta olup, evinin masraflarını karşılayıp ardından sosyal aktivitelerini eksiksiz bir şekilde yerine getirip, son olarak da birikim ve yatırım yapabilmektedir.

Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı İsviçre asgari ücreti ile çalışma isteği bunu bilen Dünya’nın diğer ülkelerindeki bireylerin öncelikli isteklerindendir. Fakat İsviçre çalışma izni ve İsviçre oturum izni almak sanıldığı kadar kolay değildir. Eğer büyük yatırımlar yapmıyorsanız, ya da İsveç biriyle evlenip, direkt olarak oradan oturum izni almazsanız İsviçre asgari ücreti ile çalışan bir çalışan olma ihtimaliniz oldukça düşük. Peki İsviçre asgari ücreti 2020 yılında ne kadar? İşte Detaylar…

İsviçre Asgari Ücreti 2020

Yazının başında İsviçre asgari ücretinin çok yüksek olduğunu, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Dünya asgari ücret sıralamasında ilk sıralarda boy gösterdiğini belirtmiştik. Peki İsviçre asgari ücreti ne kadar ki? Yaşam bu kadar rahat bir şekilde sürdürülebiliyor? İşte İsviçre asgari ücreti 2020 ile ilgili tüm detaylar…

İsviçre asgari ücreti ülkenin resmi para birimi olan “Frank” ile verilmektedir. Frank, Dünya’da Dolar’dan daha değerli olan sayılı para birimlerinden biridir. İsviçre asgari ücreti aylık olarak 3.500 Frank olarak belirlenmiştir.

Fakat İsviçre asgari ücretinde şöyle bir istisnai durum vardır. Her bölgenin asgari ücreti eşit değildir. Amerika’da bulunan eyalet sisteminin benzeri olan kanton sistemi İsviçre’de bulunmaktadır. İsviçre’de her kantonun kendi kuralları çerçevesinde yöneltilmesi sebebiyle İsviçre asgari ücreti yine her kantonda farklılık göstermektedir. Fakat ortalama olarak bir rakam verilecek olursa bu rakam 3500 Frank olarak kendini gösterecektir. 3500 Frankla İsviçre’nin değil, Dünya’nın her ülkesinde muhteşem bir hayat sürebilirsiniz. Söz konusu İsviçre asgari ücreti güncel kurla birlikte Türkiye’de aylık 20.379 TL’ye denk gelmektedir.

İsviçre Yaşam Şartları Nasıl?

İsviçre asgari ücreti Dünya sıralamasında olduğu gibi, İsviçre yaşam şartları da dünya sıralamasında ilk sıralarda yer almayı başarmıştır. Öyle ki İsviçre’nin mutluluk oranı Dünya’nın yüzlerce ülkesini 2’ye katlamayı başarmıştır.

Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına göz atıp refahiyet seviyelerini ortaya çıkardığımızda İsviçre’nin refahiyet bakımından en önde kendini gösterip “Merhaba, ben buradayım” dediğini görebiliriz.

İsviçre Çalışma Şartları Nasıl?
İsviçre çalışma şartları, İsviçre asgari ücretinin yüksek olmasıyla doğru orantıda zordur. İsviçre’nin haftalık ortalama resmi çalışma saati 42 olarak belirlenmiştir. Alınacak ek ücretlerle birlikte bu haftalık çalışma saatini, çalışanlar dilediği ve işverenin izin verdiği ölçüde artırabilir.

İsviçre’de verimli çalışmak çok önemlidir. Herhangi bir şekilde verimsiz çalışma durumunda direkt olarak işten çıkarma politikası gereğince, çalışan işten çıkarılmaktadır. Hizmet sektörünün haftalık çalışma saati İsviçre’de 50 saate kadar uzanmaktadır.

Her sektörün pozisyonuna göre hesaba yatan ücretleri değişse dahi, İsviçre asgari ücret tutarının asla altına düşülmez. Aksine birçok sektörde İsviçre asgari ücreti üzerinde tutar uygulaması yapılmaktadır.

İsviçre Temel Giderler
İsviçre’de ev kiraları, temel ihtiyaçlar, ısınma, elektrik, su, İnternet, ulaşım, araba gibi birçok ihtiyaç oldukça ucuz fiyatlar karşılığında ödenmektedir. İsviçre’de ev kirasından evin A’dan Z’ye her türlü ihtiyacı en lüks koşullarda 2000 Frank tutmaktadır. Eğer ortalama koşullarda yaşamak bana yeter diyenlerdenseniz 1000 Frank’a tüm ihtiyaçlarınızı giderebilir. Geri kalan 2500 Frank’ı ise doyasıya harcayabilir, birikim veya yatırım yapabilirsiniz.

İsviçre’de Hayat Kolaylığı
İsviçre asgari ücreti, ekonominin ne kadar iyi olduğunu göstermektedir. Paraya her ne kadar değer verilmeyecek bir şey gözüyle bakmamız gerektiği söylense de, İsviçre ekonomisinin iyi olması otomatik olarak refahiyet, yani halkın huzurunu da çok yükseklere taşımıştır.

Dünya’nın en az suç işlenen ülkeleri arasında gelen İsviçre’de hayat oldukça kolaydır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu ülkede, toplu taşımalarda saniyelik gecikmeler bile meydana gelmez. Her şey dakiktir ve süresinde olur. Yine ulaşım da tıka basa doldurma, üst üste binme gibi terimleri bilmeyen İsviçre halkı, ulaşım araçlarının yoğunluğu sebebiyle oldukça konforlu bir şekilde seyahat ederler.

İsviçre’de yıllık izin süresi 35 gün olarak belirlenmiştir. 35 gün boyunca işe gitmeden maaş alma imkanı sunuluyor. Yıllık izne ayrılacak olan çalışana ek olarak ücret ödemesi yapılır. Bazı işverenler çalışanın tatil giderlerine kadar karşılayarak çalışanını mutlu etme açısından oldukça etkindir.

Sağlık hizmeti İsviçre’de ücretsizdir herhangi bir ücret talep edilemez. Bunun yanı sıra İsviçre’de hastanede sıra, ya da randevuyla evde sıra mantığı diye bir şey yoktur. Bekleme süresi sadece dakikalarla ölçülmektedir. Saatlik bekleme süresi daha gerçekleşmemektedir.

İsviçre asgari ücretinin yüksek olduğunu, refahiyet seviyesinin üst seviyelerde olduğunu söylemiştik. E bu halk parayı nerede harcayacak diyor olabilirsiniz. Sosyal açıdan İsviçre, Dünya’daki net en gelişmiş ülke olarak öne çıkmaktadır. Her türlü eğlence tesisi, spor alanı, sosyal faaliyet bölgeleri bulunmaktadır.

İsviçre Hakkında Bilgi

İsviçre’nin Cenevre kantonu ile Basel’de dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidecek. 27 Eylül’de referandumda oylamaya sunulacak asgari ücret teklifine göre, haftalık 40 saat çalışma baz alındığında aylık asgari ücret 4 bin 100 İsviçre Frangı (33 bin TL) olacak.

İsviçre’de aylık ortalama ücret bugün yaklaşık 6 bin 500 İsviçre Frangı. (Yaklaşık 53 bin TL) olarak biliniyor.

Öte yandan aynı şekilde Basel’de de asgari ücreti 23 İsviçre Frangı’na yükseltmek için bir oylama yapılacak ancak Basel’deki referandum için henüz bir tarih verilmedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir