Banka Karaliste Affı Geldi

Banka kara listesinden çıkmak isteyenlere af geldi!!
Bankaların kara listesinde bulunan vatandaşların kredi çekemedikleri biliniyor? Kara liste affı ve şartları netleşti

2020 yılında Kredi Sicil Affı Yasası Yürürlüğe girecek. Peki Sicil Affı 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır? Sicil affı nasıl silinir? Esnaf bu aftan nasıl yararlanacak? Başvuru şartları ve detaylar haberimizde.
Esnafımıza 2020 yılında Devlet tarafından 2020 sicil affı yasası getirilecek. Bu yasa ile esnafımızın geçmiş döneme ait ödenmemiş borçlarından doğan bozuk sicili silinecek. Peki esnaflarımız sicil affından nasıl yararlanacaklar, sicil affı için nereye başvuru yapılacak ve 2020 yılında sicil affının detayları neler olacak?

Bankalar kara listesinde bulunan vatandaşların kredi çekemedikleri biliniyor. Bu listeden çıkmak normalde mümkün değil. Fakat yeni bir düzenleme ile 2020 yılı içerisinde kara listesinde bulunan vatandaşların bu listeden çıkmaları için bir şans tanınmış durumda. Peki bu listeden çıkmak için ne yapılmalı? Kimler bu listeden çıkabilir? Yeniden kredi çekmek böylece mümkün olabilir mi?

Banka kara listesinden çıkmak isteyenlere af geldi!!
Banka kara listesinden çıkmak isteyenlere af geldi!!

2020 sicil affı

Kredi sicil affı devlet tarafından verilen bir hak olması sebebiyle imkandan faydalanan vatandaşlar yeniden istedikleri gibi kredi çekme şansı oluyor. Yıllarca çekmiş oldukları kredi noktasında sıkıntılar bir anlamda son bulmuş oluyor. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, tatil kredisi veya ihtiyaç olan tüm hususlar ile ilgili kredi çekebilme şansı bu vatandaşlar için yeniden sunuluyor.
2020 Sicil Affı Yasası Başvuruları Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
Son günlerde gündemden düşmeyen esnafımıza verilecek olan sicil affı yasası kapsamında binlerce esnaf ticari ve bireysel kredi kullanabilmek için yasanın yürürlüğe girmesini bekliyor. Esnafımız, bu yasanın yasalaşmasını müteakiben, bankalara başvuru yaparak, gerek Faizsiz Esnaf Kredisi, gerekse diğer ticari kredilerden faydalanabilecekler. Bu yasada sadece esnafımız değil, 4-B kapsamında BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışanlarda faydalanabilecekler. Ticaret Bakanımız sayın Tüfenkci bu konuda şunları söyledi;

“İşsizlik Fonu’nda işveren ve işçi 3 pay ödüyor ama biz esnafın durumunu dikkate alarak ‘2 pay ödesin, bir pay devlet ödesin’ formülü üzerine inşa ettik. Netice itibarıyla iflas eden, iş yerini şu veya bu nedenle kapatanların bu fondan yararlanmasını istedik.” dedi.

Yine 2020 yılında esnafımız için yürürlüğe girecek olan yasanın Mecliste kabul edilmesini müteakiben başvuru şartlarının ve koşullarının netleşeceği ve yasanın Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrasında tüm esnafımızın bankalara olan borçları nedeniyle kötü sicillerinin bankalar tarafından silineceği değerlendiriliyor.

Sicili bozuk olan esnafımızın, findeks ve KBB bürosu tarafından hesaplanan kredi sicil notunun, çıkacak af sonrasında yükseleceği ve bu yükselme sonucunda, esnafımızın rahatlıkla kredi çekebileceği değerlendiriliyor. Esnafımız af yasası yürürlüğe girmeden önce kredi notunun hangi düzeyde olduğunu bu sayfadan öğrenebilirler.

Sicil Affına 2020 Yılında Başvuru Nasıl Yapılır?
Esnafa 2020 yasası kapsamında tüm esnafın tüm borcunun 2020 yılında bir defaya mahsus affedilmesi yerine, borçların yapılandırma yoluna gidileceği,
Borcunu ödemesine rağmen temerrüte düşmesi nedeniyle sicili bozuk olan esnafın, kara listeden çıkarılacağı,
Halen borcu olan ve ödemeye devam eden iyi niyetli esnafımızın borçlarının yapılandırılacağı ve yapılandırılan borçlar nedeniyle sicili temiz olmayan esnaf ve sanatkarlarımızın yapılandırılan borçları için de kara listeden çıkarılacakları,
Bu tarihten sonra yeniden borçlanma veya borcunu ödeyememe durumlarının esnafa sicil affı yasası kapsamında değerlendirmeye alınmayacağı,
İşyerini kapatan, esnaf veya tacir olmayan ancak daha önce ki ticari faaliyetleri neticesinde sicili bozulan ve esnaflığı ile ilgili borçları bulunan kişilerinde bu borçlarını yapılandırmaları durumunda yasadan faydalanabilecekleri,
Merkez bankası ve findeks üyesi KBB tarafından da esnafımızın sicil notunun düzenleneceği,

değerlendirilmektedir. Tabi bunlar sadece uzmanlar tarafından yasanın getireceği düşünülen yönleridir. Esnafımız sicil affından nasıl yararlanacak sorusuna cevap olarak ta, esnaf sicil affı başvurusu gibi bir işleme gerek olmayacağı, bankaların yasa kapsamında direk olarak düzenleme yapacakları, ancak bu yasanın yürürlüğe girmesine rağmen, halen kara listede sicili bozuk olarak görülen esnaflarımızın ise, borcun kaynağı olan bankalara ve finans kuruluşlarına 2020 yılında sicileri için af başvurusu yapabilecekleri değerlendiriliyor.

esnafa-sicil-affı-başvurusu-nasıl-yapılır
esnafa-sicil-affı-başvurusu-nasıl-yapılır
Açıklamalara göre, yürürlüğe girecek af yasasından sadece esnafımızın değil, kredi ve kredi kartı borçlularının da yararlanabileceğinin altını çizdi. Şuan itibariyle ülkemizde 12.500.000 sicili bozuk vatandaş olduğunu bu vatandaşların sicillerinin, bireysel ihtiyaç kredisi veya kredi kartları nedeniyle kırmızı kalem çekildiklerini, borçlarını tamamını 6 ay içinde ödeseler de 5 yıl boyunca kara listeden çıkamadıklarını, yürürlüğe girecek olan 2020 sicil affı yasası ile bu durumun ortadan kalkacağını, 5 yıl sicil silinme süresini bekleyenlerin veya borcunu yapılandıranların yasadan yararlanacağını belirtti. Bu söylemlere göre Esnafımıza ve diğer borçlulara verilecek olan Af Yasasının 2 şartı bulunuyor.

Borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık kötü sicil bekleme süresini bekleyen kredi kartı, bireysel kredi, ticari kredi veya esnaf kredisi borçluları kara listeden çıkarılarak.
Borcu olmasına rağmen yapılandıran ve düzenli ödeme yapan kişilerin sicilleri temizlenecek.
2020 yılında hükümet bu yasa ile birlikte birde Ahilik Fonunu devreye sokmaya hazırlanıyor. Bu yasanın yürürlüğe girmesinin amacı ise, iş yerini kapatan veya iflas eden esnafımızın, belirli bir süre maddi sıkıntı yaşamaması için, işçilere ve diğer çalışanlara ödenen İşsizlik Maaşından yararlanabilmesi içindir. İş yerini kapatan esnaf, BAĞ-KUR primi ödeme süresine göre, devlet tarafından maaşa bağlanacak ve 6 ile 12 ay arasında 700-1300 TL. arasında esnaf işsizlik maaşı verileceği tahmin ediliyor.

Banka kara listesinden çıkmak isteyenlere af geldi!!
Banka kara listesinden çıkmak isteyenlere af geldi!!

KOSGEB tarafından 2020 yılında verilmesi planlanan KOBİ’lere sıfır faizli işletme kredisi için başvuru yapmayı düşünen ancak sicili bozuk olduğu için kredi alamayan, KOSGEB’den ön onay almasına rağmen bankalar tarafından başvurusu reddedilen esnafımızın da 2020 af kanunundan yararlanması durumunda sıfır faizli esnaf kredisi çekebileceği değerlendiriliyor. Ancak, aftan yararlanmasına rağmen, halen ödemedi borçları nedeniyle bankalara aylık ödemeleri fazla olan, bu sebeple çekeceği kredinin ana parasını ödeme gücü bulunmayan veya kazancı buna yetmeyen esnafın aftan yararlanmasına rağmen faizsiz kredi çekemeyeceği tahmin ediliyor.

Esnafımıza ve diğer vatandaşlarımıza 2020 yılında verilecek olan af ve bu affa konu olan yasal düzenlemeyi güncel olarak takip etmekte ve esnafımızın bu yasadan yararlanması için gerekli şartlar ve başvuru yolları ile nasıl yararlanacak sorusuna cevap aramaktayız. Sizde yasanın Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesini müteakiben güncel bilgilere göre başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Devletin 2020 yılında verdiği diğer, hibe, teşvik, promosyon ve sıfır faizli kredi ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

Bu imkandan faydalanmak için gerekli şartlar yerine getirilmesi gerekiyor. Bu yıl içerisinde sadece tanınmış olan bir imkan olmadı sebebiyle kaçırılmaması gereken bir imkan olarak vatandaşlar tarafından değerlendirilecek gibi görünüyor.

Eski borcunu yapılandır sivilin temizlensin

Sicilini temizleme yöntemin ilk basamağı olarak eski borcun yapılandırma işlemi gelmektedir. Eski borcunu sorumlu banka ile anlaşarak ödemeye başlayanlar sanki bu banka ile daha önce her hangi bir sorun yaşamamış gibi sayılacak. Böylece vatandaşlar finans noktasında birçok zaman gerekli olan bankalar ile yeniden Kredi anlamında çalışma sağlayabilecek.

Bankalar anlaşma yönünde bir çok imkanı da ayrıca sunuyor. Bir çok taksit imkanı ve ödeme kolaylığı saglamakta olan bankalar ile Zaman geçmeden görüşme sağlamak ve anlaşma yapılması gerekiyor.

Yeni kredi çekmek

Sicil affı ile yoluna devam etmek isteyen vatandaşlar ayrıca imkanları dahilinde bu borçların tamamı tek seferde kapatılması ile de sicil affı ile neticelenek bir sonuç alabilir. Bu anlamda özel kuruluşlar yardımıyla kredi çekilebilir veya bir tanıdık vasıtasıyla kredi kullanmak suretiyle sicil affı olması mümkündür.

Söylenen bu yöntemle aynı zamanda kredi puanı yükselmesi de mümkün olacaktır. Bu şartlarda icralık vatandaşlar da faydalanmalarını sağlamaları mümkün olacaktır. Devlet vatandaşlar yeniden finansal noktasında eski günlere geri dönerek ekonomiye katkı sağlamaya devam etmeleri için bu şekilde bir çare bulmuştur. Kampanya 2020 yılı içerisinde geçerli olacak olmasından dolayı bir sonraki senelerde bu kampanya olup olmayacağı belli olmadığından fırsatın zamanında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir