Corona Virüs Yardımı Herkese 1000 Lira

Erdoğan’ın izahının hemen peşinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’da 2 milyon haneyi ilgilendiren destekle alakalı ayrıntıları paylaştı. Bakan Selçuk, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi dahilinde; hali hazırda Bakanlığımızın düzenli sosyal yardımlarından yararlanan ihtiyaç sahibi 2 milyon hanenin tamamı 1.000 TL nakdi destekten istifade edecek” diye konuştu.

ÖDEMELER MART AYININ NİHAYETİNDE YAPILACAK

Bakan Selçuk’un izahının ardından mevzubahis desteğin ne vakit yapılacağı merak konusu oldu. Selçuk, ödemelerin Mart ayının nihayetinde gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı. Destekten faydalanmak isteyenlerin rastgele bir yere müracaat yapması gerekmiyor.

corona kredi, son dakika kredi haberleri, kredi haber, yeni kredi haberleri
corona kredi, son dakika kredi haberleri, kredi haber, yeni kredi haberleri

ERDOĞAN’IN İZAH ETTİĞİ 21 MADDELİK ÖNLEM PAKETİ

1- Perakende, ALIŞVERİŞ MERKEZİ, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Erişim, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KATMA DEĞER VERGİSİ tevkifatı ile SOSYAL GÜVENLİK KURUMU primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ait irtifak hakkı bedelleri ve kazanç hissesi ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay müddetle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay müddetle KATMA DEĞER VERGİSİ oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- Kovid-19 salgınıyla alakalı önlemlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve ürem ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının savunması emeliyle ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve ürem ödemelerini 3 ay müddetle ve üremsiz olarak erteleyeceğiz.

Corona Virüs Yardımı Herkese 1000 Lira
Corona Virüs Yardımı Herkese 1000 Lira

8- Kredi Garanti Fonu sınırını 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Yurttaşlarımız için uygun ve avantajlı koşullarda sosyal emelli kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11- Virüsün dağılmasına karşı alınan önlemlerin tesiriyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin müddetlerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari fiyat desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan yararlanmak için şart olan süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylelikle faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, iş verenlerin de fiyatını azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli aylığını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yeniden emeklilerimizin aylık promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, direk hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Siyasetler Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki daimiliği tedarik etmek emeliyle 2 aylık telafi çalışma müddetini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Global tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem imalatta, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve hanede sıhhat hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir