Doğum Yardımı Sürüyor!

Çalışma Bakanlığından Açıklama geldi- Annelere Doğum Yardımı Sürüyor!Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, doğum yardımı uygulaması kapsamında yarın itibariyle 83 bin anneye toplamda 36,7 milyon TL ödeme yapacaklarını açıkladı. Kaynak: Çalışma Bakanlığından Açıklama geldi- Annelere Doğum Yardımı Sürüyor!

Doğum yapan bütün annelere ayırt edilmeksizin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “doğum yardımı” adı altında ödeme yapılmaktadır. Bu rehber yazıda aşağıda yer alan konularda bilgilendirme yapılacaktır. Konuyu iyice anlamak için lütfen sonuna kadar okuyunuz.

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?
T.C. Vatandaşı olan bütün anneler bu yardımdan yararlanabilir. Hiçbir sınırlama ve kısıtlama yoktur. Ayrıca Mavi Kart sahipleri de bu haktan yararlanabilir.

Doğum Yardımı Sürüyor!
Doğum Yardımı Sürüyor!

Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir. Başvurmadığınız taktirde ödeme alamazsınız.
Ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakkı yoktur.
Kamu Personeli olan memur annelerin, memurların çalışmayan eşlerin, SSK’ya yada Bağkur’a tabi olarak çalışanları vs herkesin bu haktan yararlanma hakkı vardır.
NOT: 15/05/2015 tarihinden sonra doğan bütün çocuklarınız içinbaşvuru yapabilirsiniz. Şuan ki düzenlemede zaman sınırlaması yoktur.

Memurlar, İşçiler (Kamu Sürekli İşçi ve 4D) , SSK’lılar ve Bağkur’lular da Yararlanabilir mi?
Evet. Meslek ve statü ayırt etmeksizin memur, işçi, SSK’lı vs olarak çalışanlar ile bu kişilerin çalışmayan eşleri de bu ödemeden şartlarını taşıması halinde yararlanabilir.

Daha Önceden Doğan Çocuklarınız İçin de Bu Ücreti Alabilir misiniz?
Eğer çocuklarınız 15/05/2015 tarihinden sonra dünyaya gelmişse ve bu yardımdan yararlanmadıysanız eğer başvuru yaparak alabilirsiniz. Ancak bu tarihten önce doğan hiçbir çocuk için ödeme yapılmaz.

2020 DOĞUM YARDIMI NE KADAR?.

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2020 yılı için belirlediği ücretler:

Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
İkinci çocuk için 400 TL,
Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.
Açıklama : Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır.Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2020 yılında da bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu doğmuş ise 600 TL alır.

NOT: Örneğin 2. çocuk için 400 TL ödeniyor. 2013 yılında bir çocuğu olan ve daha sonra 2020 yılında yine bir çocuğu olan bir kişi sadece ikinci çocuğu için 400 TL alacaktır.

İkiz Çocukları Olanlar İçin Doğum Yardımı Ne Kadar?
İkiz çocuğu olan anneye bu yardım birinci ve ikinci şeklinde yapılır. Örnekler üzerinden gidecek olursak:

İlk kez bebeksahibiolan bir annenin ikiz çocukları doğuyor. Bu durumda birinci bebek için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL şeklinde toplam 700 TL ödeme alacaktır.
Yada daha önceden bir çocuğu olan kadın ikiz bebek doğurdu. Bu durumda da ikizlerden biri için 400 TL, ikincisi için 600 TL şeklinde toplam 1.000 TL alacaktır.
DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?
doğum yardımı başvuruları nereye yapılır

Doğum Yardımı Sürüyor!
Doğum Yardımı Sürüyor!

Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri (Her ilin merkezinde bu Bakanlığın bir İl Müdürlüğü vardır),
Sosyal Hizmet Merkezlerine (Bulunduğunuz İlçenin Kaymakamlık Binasındadır) yapacaktır.
Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.
Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

Dilekçeye annenin kendisinin imza atması gereklidir.
Başvuru yapmadan önce çocuğunuzun kimliğinin çıkması gereklidir.
KAMUDA ÇALIŞANLAR (statü fark etmeksizin) çalıştığı kurumların personel yada maaş birimlerine başvuracak
KAMUDA ÇALIŞANLAR NEREYE BAŞVURACAK?(Memur, Sürekli İşçi, 4D İşçi, Hizmet Alımı)
657 DMK’ya tabi Memur olarak çalışanlar, 4B ve 4D Statüsünde görev yapanlar, Sürekli İşçiler, Hizmet alımı olarak görev yapanlar ve diğer bütün çalışanların tamamıdirek kendi kurumlarına başvuru yapmak zorundadır.

Maaş yada personel birimlerine başvuru dilekçesini bırakabilirsiniz.
Çalışan Anne İse: Dilekçesini çalıştığı kuruma teslim edecek.
Çalışan Babaların Çalışmayan Eşleri İçin Başvuru Yapması: Bu şekilde olanlar da kendi kurumlarına başvuru yapacaktır.
NOT: Kamuda çalışan erkeklerin çalışmayan eşlerinin başvuru dilekçelerini anneler imza edecektir.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİ
Doğum yardımı başvuru formunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının Sitesinden indirmek için alta yer alan link tıklayınız.

Doğum yardımı başvuru dilekçesi

 

Dilekçe örneği:

Hemen aşağıda belirttiğimiz açıklamalar doğrultusunda dilekçeyi doldurmanız gereklidir.

Başvuru Yapan Kişinin T.C. Numarası ve Adı Soyadı : Öncelikle doğum yapan anneye doğum yardımı yapılır. Ancak başvuruyu annenin kocası yapablilir. Bu durumda buraya eşin yani kocanın bilgileri yazılır.
Doğum Yapan Kişinin Bilgileri doğru bir şekilde doldurulur.
Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*: Buraya yeni doğan çocuğunuz yada ikiz ise çocuklarınızın kimlik bilgilerini doldurunuz. Bu işlem için kimlik çıkarma işlemini yapmayı unutmayınız.
Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları: Burası çok önemli. Annenin varsa muhakkak önceki çocuklarının kimlik bilgileri buraya yazılmalıdır.
NOT: Bunu yazmamanız halinde 2. Ve 3. Çocuk için öngörülen yardım tutarını alamazsınız. Size 1. Çocuk parasını yatırırlar.

DOĞUM YARDIM HANGİ HESABA YATACAKTIR?
Başvurunuzdan sonra anneye ödenecek olan yardım banka hesabına değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır. Buyardım ücreti direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir. İkametinizin olduğu PTT şubesine yatırılacaktır. Hemen aşağıdaki linkten sorgulama yapabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU TAKİBİ NASIL YAPILIR?
Doğum yardımı sorgulamasını e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Hemen alt kısımda verdiğimiz linki inceleyiniz.

Doğum Yardımı Sorgulama

SÜREÇ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİYİ NEREDEN ALABİLİRİM?
Bu konuda bu sayfamızda bir çok detaydan bahsedilmiştir. Ayrıca ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Not: Doğum Yardımı konusu bitmiştir. Alınabilecek iki farklıödenek daha olduğunu biliyor musunuz? Alt kısımdan okumaya devam ediniz.

BAŞKA ÖDENEKLER VAR MI?
Evet var. Alt kısımdan inceleyiniz. Lütfen ilgili yazıya ulaşmak için paylaşılan haber linklerini kullanınız.

SGK Doğum Parası :Sadece SSK’lı olarak çalışan vebebek sahibi olan annelere ödenir. Gebelik ve sonrasında yasal izni süresinde işe gidemediği bütün günlere dair maaş ödemelerini SSK’dan işsizlik ödeneği ve SGK Doğum parası adı altında alır.

SGK Doğum Parası Başvuru Rehberi

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) :Sadece SSK’lı olarak çalışan annelereyadaSSK lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ödemedir.

Süt Parası Nasıl Alınır?

 

Bakan Selçuk, doğum yardımlarının, herhangi bir gelir kıstasına bakılmaksızın yeni doğum yapan tüm anneleri kapsadığını söyledi. Doğum yardımı için başvuran annelerin, birinci bebeği için 300, ikincisi için 400, üçüncü ve sonrakiler için de 600 lira ödeme gerçekleştirildiğini hatırlatan Selçuk, Eylül ayına ilişkin doğum yardımı uygulaması kapsamında yarın itibariyle 83 bin annenin hesabına toplamda 36,7 milyon TL yatıracaklarını belirtti.Bakan Selçuk, uygulamanın başladığı günden bugüne kadar 4,7 milyon anneye toplamda 2,5 milyar TL doğum yardımı yaptıklarını kaydetti. Kaynak: Çalışma Bakanlığından Açıklama geldi- Annelere Doğum Yardımı Sürüyor!

Öte yandan Bakan Selçuk, doğum yardımları uygulamasının kapsamının 2019’da başlatılan Çoklu Doğum Yardım Programı ile genişlettiklerini kaydederek, bu program kapsamında da ikiz ve üçüz bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelere iki yıl süresince çocuk başına aylık 150 lira destek sağladıklarını ifade etti.Selçuk, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği gibi ülkemizin ekonomik kalkınmasının önemli unsurlarından biri de dinamik nüfus yapısı. Aile toplumun yapı taşı ve aile yapısının korunması da kritik bir öneme sahip. Bu nedenle Bakanlık olarak annelerimize verdiğimiz doğum desteklerini genişleterek sürdürüyoruz” dedi. Etiketler : doğum yardımı, Bakan Selçuk Kaynak: Çalışma Bakanlığından Açıklama geldi- Annelere Doğum Yardımı Sürüyor!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir