Elektrik faturalarına af..!

Elektrik faturalarına af..! Elektrik borçlarınızı sildirebilirsiniz! Hemen nasıl yapıldığını öğrenip aftan yararlanın!Piyasalarda son zamanlar içerisinde vergi ve prim borç yapılandırması durumları gündemde yerini alıyor. Bu daha düşmeden bir de elektrik borçları için yeniden bir zam yapılandırma hazırlığı haberleri de dikkati çekiyor. Peki bu af durumlarından kimler ve nasıl yararlanma meydana gelecek? Kaynak: Elektrik faturalarına af..! Elektrik borçlarınızı sildirebilirsiniz! Hemen nasıl yapıldığını öğrenip aftan yararlanın!

Elektrik faturalarına af..!
Anasayfa » Ekonomi » Elektrik Affı 2020 Yılına Ait Güncel Borç Silme Bilgileri
Elektrik Affı 2020 Yılına Ait Güncel Borç Silme Bilgileri

Elektrik Affı 2020 Yılına Ait Güncel Borç Silme Bilgileri
Piyasalarda vergi ve prim borç yapılandırması gündemden düşmeden bir de elektrik borçları için yeniden yapılandırma hazırlığı haberi geldi. 2014 yılında getirilen yasa ile TEDAŞ elektrik borcu olarak alacağı bulunan milyarlarca alacağını yeniden yapılandırarak 200 bin borçluyu rahatlatmıştı. Birikmiş elektrik borçlarının yeniden yapılandırması ile borçluların milyarlarca liralık faizleri silinip, geri ödemeler taksitlere bölünerek belirlenen vadelerde ödemesi yapılacak. Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır? detaylar haberimizde.

Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır?
TEDAŞ ödemelerin yapılarak borç yükünün hafifletilmesi amacıyla aldığı yapılandırma kararı ile elektrik affından yararlanmak isteyenlerin başvurularını almaya başlayacak. TEDAŞ yeniden yapılandırma ile milyarlarca liralık faturanın faizinden vazgeçecek. Tedaşa borcu bulunan belediye ve resmi kurumlarında borçlarının yapılandırma kapsamına alındığı belirtildi. TEDAŞ’ ın ülkemizde faaliyet gösteren 20 elektrik dağıtım şirketinden de alacağı bulunuyor.

Kaçak Elektrik Kullananlara Af Var mı?
Ülkemizde en çok kaçak elektrik kullanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki vatandaşlar yapılandırmadan yararlanabilecekler. Kaçak elektrik kullananlar getirilen elektrik affı torba yasadan geçildiğinde vatandaşlara yalnız bir şartla dava açılmayacak.

Türkiye’ nin kaçak elektrik karnesi kötü. Ülkemizde yaklaşık bir milyondan fazla kişi elektriği kaçak kullanıyor Enerji Bakanlığı verilerine göre kaçak elektriğin faturası yıllık 2 milyar liranın üzerinde. Vergisini veren, faturasını zamanında ödeyen vatandaşlardan alınan kaçak elektrik paralarının ülkemizde doğu illerinden alınmayıp batı illerinde yaşayan vatandaşlardan alınıyor olması ayrı bir tartışma konusu iken kaçak elektrik kullanan vatandaşlara af niteliğinde yasa çıkarılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Enerji Bakanlığı kaçak elektrik kullandığı tespit edilen kullanıcılar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu ve binlerce vatandaşın cezaevlerine girmeleri tehlikesi ile karşı karşıya kalması söz konusu olmuştu. Bu gibi nedenler ile sürekli meclis gündemine getirilen elektrik affı ile vatandaşı elektrik kaçakçısı konumundan çıkaracak düzenlemeler kabul edilmişti. Buna göre kaçak elektrik kullanan abone pişman olup zararı ödemesi halinde hakkında dava açılmayacaktı.Dava açılanlarda hüküm giyene kadar zararı ödedikleri takdirde en fazla bir yıl ceza alacaktı.

Elektrik faturalarına af..!

Elektrik Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?
Biriken elektrik borçlarınızın yüzünden elektriklerinizi kesildiyse ve ödemeyi bir anda tek seferde yapmak istemiyor ya da ödeme yapmak için yeterli bütçeniz bulunmuyorsa bu durumda elektrik dağıtıcı şirketinden borçlarınızın taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Peki elektrik borç taksitlendirmesi nasıl yapılır bunun için yapmanız gereken ilk işlem Borç taksitlendirmesi dilekçesi yazmak ve hangi şirketten elektriğiniz bağlandıysa elektrik aldığınız tedarikçinize gerekli belgeler ile başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet Elektrik Parası Desteği vermektedir. Bu desteklere başvurabilirsiniz.

Sayın Yetkili,

***** abone numarasına sahip, ***** adresinde bulunan mesken veya ticarethane sayacımın borcunun taksitlendirilmesini rica ederim. Teşekkürler.

elektrik-sayacı
Borcunuzu ödeyemiyorsanız elektrik dağıtıcı şirketine borçlarınızın yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde yazdığınız dilekçede yer alması gerekli olan abone numarası, tesisat numarası ve sayaç adresinizi yazarak elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesini talep ettiğinizi yazmalısınız. Elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesi için ticarethane sahipleri yukarıdaki dilekçe ile birlikte vermesi gereken diğer evraklar ise; nüfus cüzdanı, elektrik faturası, ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü ve şirket kaşesi ile ticaret sicil gazetesi ile elektrik tedarikçisine başvuruda bulunarak elektrik borçlarını taksitler halinde ödeme talebinde bulunabilirler. Mesken için gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı sureti, elektrik faturası ve ikametgah belgesi ile başvuruda bulunarak ev için elektrik borcunun taksitlendirmesi için tedarikçi firmaya talepte bulunabilirler.

Elektrik Faturalarına Taksitlendirme Yapılacak.
Elektrik borçlarını taksitlendirmesinde tedarikçi firmalar sınırlamaları kendi belirledikleri limitler üzerinden yapmaktadır. Genellikle şirketler 2 bin TL civarı üzerindeki borçlar için kefil, 15000 TL civarı borçları için ise banka teminatı istemektedir. Elektrik şirketleri ayrıca kişiye kefil olacak kişinin ise, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesini istemektedir.

Elektrik borçlarının taksitlendirmesi düzenlemesi ile bir yılı geçmemek üzere 3 ay ve üzeri tüketim dönemleri için düzenlenen faturaları kapsıyor. Vade ayrımsız taksit uygulaması ile küçük miktarlı elektrik borçları yüzünden tüketicilere açılan davaların yasal takibe alınıp vekalet ücreti ve icra masraflarının ilave edilerek mağdur edilmesini de engelleniyor. Elektrik borcu nedeniyle elektrikleri şirket tarafından fiilen kesilmesi şartı, sözleşmenin feshedilmesi ve güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi şartlarını sağlayan şirketler elektrik borçları nedeniyle tüketicileri icraya vermeden önce bu saydığımız yükümlülükleri yerine getirme şartını sağlamaları halinde icra sürecini başlatabilecek. Aksi halde tüketiciler borçlarının taksitlendirmesi için şirketlere dilekçe ve gerekli evraklar ile başvuru yapmaları ile elektrik borçlarını taksitler halinde geri ödeyebilecek.

Elektrik faturalarına af..!
Piyasalarda son zamanlar içerisinde vergi ve prim borç yapılandırması durumları gündemde yerini alıyor. Bu daha düşmeden bir de elektrik borçları için yeniden bir zam yapılandırma hazırlığı haberleri de dikkati çekiyor. Peki bu af durumlarından kimler ve nasıl yararlanma meydana gelecek?Elektrik Affından Kimler Yararlanma Hakkına Sahip?Ülkemizde kaçak elektrik kullanım durumlarına bakılacak olduğu zaman en fazla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer aldığı gözleniyor. En çok burada yer alan vatandaşlar yararlanma hakkına sahip olacak. Kaçak elektrik kullanımı gerçekleştiren kişiler elektrik affı torba yasası durumlarından geçtiği zaman tek bir şart ile dava açma durumları olmayacak. Vergilerini zamanında ödemeye dikkat eden ve faturasını zamanında ödemiş olan kişiler davaya dahil olmayacak. Bu şarta dikkat edilmesi gerekiyor.Elektrik Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılacak?Elektrik borçlarının birikmesinin ardından elektrik kesilme durumlarının olması söz konusu. Bir anda bunları ödemek tek seferde ödemek zor geldiği anlarda ya da yeteri kadar bütçe bulunmuyorsa elektrik dağıtım şirketlerinden bu ödemenin taksitlendirilmesi istenebiliyor.

Bunun için ilk başta bir dilekçe yazılması ve ardından da gerekli belgeler ile başvuruların yapılması yeterli olacaktır. Dilekçe içerisinde;Tesisat numarasıSayaç numarasıSayaç adresiAbone numarası yazılmalıdır.Dilekçe yanı sıra hazırlanması gereken evraklar da yer alıyor. Bunlar;Nüfus Cüzdanı,Elektrik Faturası,İkametgah Belgesi,Vergi Levhası Fotokopisi,İmza Sirküsü Şirket Kaşesi Yer Almalıdır.Tedarikçi firmaya gidilerek bu belgeler ile taksitlendirme işlemleri rahat bir şekilde yerine getirilebilir.Elektrik Faturalarında Taksitlendirme İşlemleriElektrik borçlarını taksitlendirme konusunda tedarikçi olarak yer alan firmalarını sınırlamaları yine kendileri tarafından belirlenen limitlere uygun oluyor. Bunları şirketler genel olarak iki bin TL civarı olarak bir miktarda borçlar adına kefil, on beş bin üzerinde yer alan borçlar için de banka teminatı isteyerek yeni bir yapılandırma tercih ediliyor. Elektrik şirketleri içerisinde ayrıca kefil olacak olan kişilerin de ikametgah belgeleri ve nüfuz cüzdan fotokopileri gerekiyor. Etiketler : elektrik, fatura Kaynak: Elektrik faturalarına af..! Elektrik borçlarınızı sildirebilirsiniz! Hemen nasıl yapıldığını öğrenip aftan yararlanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir