Emekliler aylardır bekliyordu!

Emekliler aylardır bekliyordu! Gün içinde hesaplara en az 2044 TL yatacak…Emekli vatandaşlar tarafından son zamanlarda büyük bir merakla beklenen zamlı maaşlar sonunda gün itibari ile hesaplara yatacak. Birçok iş kolunda çalışma hayatına devam eden SSK ve memur emeklileri için maaşlarında alacakları zamlara bu hafta içinde kavuşacaklar. Kaynak: Emekliler aylardır bekliyordu! Gün içinde hesaplara en az 2044 TL yatacak…

Emekliler aylardır bekliyordu!
Emekliler aylardır bekliyordu!

Emekli Vatandaşlar Aylardır Bekliyordu, Sonunda Açıklandı! 2021 Ocak Ayında Tahmin Edilemez Bir Maaş Geliyor…
Emekliler için öyle bir haber geldi ki maddi anlamda çok zorluk geçen tüm emeklilere bayram havası yaratan bir haber geldi. Tüm emeklilerin en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan maddi anlamdaki yetersizlik karşısında emeklilere maaş zamları ile beraber beklenen güzel haber de geldi.
Zam tarihinin açıklanmasının ardından devlet tarafından ne zaman ödemelerin başlayacak olmasına dair emirler de verildi. Tüm emekli vatandaşlar bu haberi alınca da yerinde durmak konusunda zorluk çekti. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar…
Milyonlarca emekli tarafından çok uzun zamandır beklenmekte olan maaşlar üzerindeki zam oranları da sununa geldi. Gelen bu zam haberi ile birçok emekli birçok anlamda rahat edecekler ve maddi anlamda üzerlerinde olan sıkıntı kısa sürede ortadan kalkacak. Ocak ayında gelecek zam ile beraber emekli vatandaşlar 2021 yılına gerçekten de mutlu bir şekilde girecekler. Bir yandan emekliler ocak ayında ne kadar maaş alacaklarına dair araştırmalarına devam ederken bir yandan da devlet ya da sendikalar tarafından maaşların ne kadar olacağına dair çalışmalar son hızı ile devam ediyor.

Ocak ayında emekli vatandaşların maaşlarına gelecek zam oranlarının ardından merakla gelen konulardan bir tanesi de en düşük olan maaşların ne kadar olacağı oluyor. Her ne kadar araştırmalar son hızı ile devam ediyor olsa bile hala enflasyon oranlarının net olarak açıklanmamış olmasından dolayı maaşlara gelecek olan zam oranları da belli olmadı. Fakat hükümet tarafından merak ile beklenen bu konu için yakın zamanda bir açıklama yapması da bekleniyor.

Emekliler aylardır bekliyordu!
Emekliler aylardır bekliyordu!

Emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek_
2021 ocak ayında emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranlarının ne kadar olacağı da büyük bir merak ile de bekleniyor. Emekli vatandaşların maaşlarına yapılacak olan zam oranları meydana gelen enflasyon oranları ile belli olacak. 2021 yılının ocak ayında gelecek olan zam oranları için şu an beklenen temmuz – ağustos – eylül – ekim – kasım ve aralık aylarındaki yani son altı aylık süreç içerisinde meydana gelen oranlardır. Şu an için her ne kadar daha temmuz – ağustos ve eylül belli olsa bile ekim – kasım ve aralık belli olmadığı için bu ocak ayında ne kadar zam olacak oldukları da belli olmadı. İlk üç aylık kısma göre gelecek olan zam oranları şu an 2,44 olarak belirlenirken gelen tahminlere göre bu sene enflasyon oranları 10,5 di. Fakat büyük bir kısmının açıklanmasının ardından eğer bu oranlar konusunda tahminler de doğru gelirse ocak ayında maaşlara gelecek olan zam oranları da yüzde 4,49 olarak belirlenecek. Fakat net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü son üç aylık süreç içerisinde geçerli olacak enflasyon oranları hakkında net bir şey hala olmadı. İlerleyen günlerde göreceğiz.

Emekli maaşları en düşük ne kadar olacak?
2000 yılından daha önce emekli olmak için hak kazanan esnaflar arasında şu an en düşük emekli maaşı 2233 TL olarak belirlendi. Açıklanan 2,44 oranındaki enflasyon oranına göre 2287 TL olacak maaş eğer yüzde 4,49 oranları ile bir zam gelirse de daha çok artış gösterecek. Bunların yanı sıra emekli maaşlarına ek olarak bir yandan da aile yardımı – eş yardımı ile beraber çocuk yardımlarının da büyük bir oran ile artış gösterecek olduğu bekleniyor.

SSK ve bağkur emeklileri için gelen zamlı maaş ödemeleri gün içerisinde başlayacak. Esnaflar için en az 2044 TL hesaplarına yatacak.Emekli vatandaşların uzun zamandır bekledikleri zamlı maaşlar gün içerisinde yatmaya başlayacak. Ocak zamlarına artık kavuşacaklar.Yüzde 8,36 zam…Emekli maaş zamları 4 Ocak tarihinde açıklanan aralık ayına ait enflasyon oranının ardından netlik kazandı. Bunun ardından SSK emeklileri için ocak ayında gelen zam oranı yüzde 8,36 olarak açıklandı. 18 Ocak tarihi itibari ile hesaplara yatırılmaya başlandı. Ödemeler en son ayın 26sı ile tamamlanmış olacak. Memur emeklileri için belirlenen zam oranları farklı geçtiğimiz günlerde hesaplara yatırılmaya başlandı. Zamlı maaş ödemeleri için Bağkur emeklileri de sırasına geldi. Bağkur emeklileri için gün itibari ile başlayacak zamlı maaş ödemeleri hesaplara aktarılacak. Net maaş ödemelerinin yüzde 8,36 kadarlık kısmı kadar zam gelecek ve yüzde 4 ila 5 arasında oranlar ile ek ödeme alacaklar.Örneğin maaşları 3 bin TL olan bir emekli için 120 TL ek ödeme fırsatı gelecek. Yeni maaşı 3250 TL ye kadar artış gelen emekli maaşlar ek ödemelerini de alacaklar. Emekli vatandaşlara gelen zam oranı ile beraber artık 3120 TL yerine 3380 TL ödeme yapılacak. En düşük Bağkur ile emekli olan esnaf emekli aylıkları geçtiğimiz yıl 1886 TL olurken bu yıl ocak ayı itibari ile 2044 TL ye kadar artacak. Bağkur ile emekli olan tarım işçileri için ödemeler bin 524 TL seviyesine gelecek. Kaynak: Emekliler aylardır bekliyordu! Gün içinde hesaplara en az 2044 TL yatacak…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir