Emekliye zam ve ikramiye!

Geçtiğimiz aylarda en düşük emekli maaşı 1500 TL sınırına çekilmişti. Yani 1500 TL altında emekli maaşı alan vatandaşların maaşına zam getirilmişti, bunun üzerine diğer emeklilerde kendileri için bir zam gelebilir beklentisi içerisine girdiler. Elbette enflasyona göre bir zam emekli maaşı alan kişilerin tamamına yansıtıldı fakat emekli daha fazla zam istiyor.

Emekliye zam ve ikramiye! Çifte müjde haberi geldi
Temmuz ayının yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca emekli yılın ikinci yarısında alacağı maaşı merak etmeye başladı. Bu yıl Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı yüzde 6.5, memur emeklilerininki yüzde 5.5 artırılırken, Temmuz zammının da ipuçları gelmeye başladı. Gözler şimdi Temmuz ayında yapılacak olan maaş zammına çevrildi

Emekliye zam ve ikramiye!
Emekliye zam ve ikramiye!

Bir çok emekli vatandaşımız maaşlarının kendilerine yetmediğini, kira, elektrik ve su gibi giderleri daha zor karşıladıklarını söylüyorlar. Hal böyle olunca da gözlerini sürekli devlet tarafından gelecek habere çevirmiş durumdalar.

Milyonlarca emeklinin gözü Temmuz ayında maaşlara gelecek zamlarda. Emekliler Temmuz ayında çifte bayram yaşayacak. 2020 yılının ikinci yarısında alacağı zam oranını merak eden yaklaşık 13 milyon emekli, bu rakamları öğrenmek için araştırmalara başladı. Enflasyon tahminleri, hem SSK ve Bağ- Kur hem de memur emeklilerinin zam oranının aynı olacağını ortaya koyuyor
TEMMUZ AYI EMEKLİLER İÇİN ZAM AYI OLACAK

Yaklaşan Temmuz ayı, milyonlarca kişi için zam ayı olacak. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak. Enflasyon verileri merakla izlenirken; zam oranına ilişkin ipucu, Merkez Bankası’nın Mayıs ayı beklenti anketinden geldi.

Ekonomistlerle yapılan beklenti anketinde, enflasyon tahmini Mayıs ayı için yüzde 0.76, Haziran ayı için yüzde 0.45 çıktı. Bu tahmine göre; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.41 olarak gerçekleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.41 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin artışı ise yüzde 0.41 enflasyon farkıyla yüzde 4.41’e yükselecek.

KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Temmuz zammı yüzde 4.41 olarak gerçekleşirse; ek ödeme dahil en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 784 lira 11 kuruştan bin 862 lira 79 kuruşa çıkacak. 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda ise en düşük aylık 2 bin 111 lira 66 kuruştan 2 bin 204 lira 78 kuruşa yükselecek. Memur emeklilerinde ise en düşük maaş 2 bin 661 lira 34 kuruştan 2 bin 778 lira 71 kuruşa ulaşacak.

Emekliler 3 Temmuz’da kesin oranı öğrenip, aynı ay içerisinde zamlı ödemelerini alacak.EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE KADAR OLACAK?

Emekliler, halen bin lira olan bayram ikramiyesinde artış yapılmasını bekliyor. Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, emeklilere ödenecek tutar bin 118 lira 40 kuruşa çıkacak. Yeniden değerleme artışı gelirse de ikramiye yüzde 22.58 yükselerek bin 225 lira 80 kuruşa ulaşacak.

Bu artış, dul ve yetimlerin ödemesine de yansıyacak. Ölüm aylığı oranı yüzde 50 olan kişiye 500 lira yerine 559,20 ya da 612,90 lira, yüzde 25 olana 250 lira yerine 279,60 ya da 306,45 lira ödenebilecek.

Emekliye zam ve ikramiye!
Emekliye zam ve ikramiye!

Emekli Maaşı Zam Takvimi

Emekli vatandaşlar adına yapılacak maaş zamları memur maaşlarına yapılacak zam ile aynı zaman içerisinde ilerliyor. Onlar adına ne zaman zam yapılacak ise emekliler adına da aynı zaman içerisinde uygulanıyor. Mevzuat gereği olarak yer alan memur maaşları ise yılın ilk birinci ayı ve ikincisi olarak da yedinci ayı içerisinde zam alıyorlar. Emekliler adına da aynı şekilde bir uygulama getirilir. Ocak ayı içerisinde emekli vatandaşlara verilen maaşlar üzerinde zam gelirken ikinci zam oranı ise temmuz ayı içerisinde gerçekleşti. Tüm emekli olan vatandaşlar adına uygulanan bu zam oranı ile temmuz ayı maaşları üzerine eklenerek ödenmesi söz konusu olacak.

Emekli maaşlarına temmuz ayı içerisinde yapılmış olan zam oranlarının ardından gelecek diğer zam ise 2021 yılının ocak ayında meydana gelecek. 2020 yılının ikinci yarısı içerisinde meydana gelen bu enflasyon durumlarına göre gelecek zamandaki zam oranları da belirlenecek. Bu zam oranları ise maaşlar üzerinde 2021 yılının ocak ayı içerisinde gerçekleşecek.

Memur ve memur emeklisi olarak yer alan kişiler yüzde dört oranının ardından bunun üzerine eklenen enflasyon oranı ile yeni bir zam alacaklar. SSK ve Bağkur ile emekli olarak yer alan kişiler ise yılın altı aylık sürecinden oluşan enflasyon oranlarına göre bir zam alacaklar. Buna göre daha rahat bir hayat yaşamaları adına gerekli adımlar atılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir