Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde!

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde! Sigorta Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Erken Emeklilik İmkânıÇalışanlar tarafından en çok merak edilen konu ne zaman emekli olabilecekleri. Emeklilik için yıl, yaş, prim şartları bulunuyor. Bazı özel durumlar dâhilinde ise erken emeklilik mümkün olabiliyor. Bu özel durumlardan bir tanesi de belli bir tarihten daha öncesinde sigorta girişinizin yapılmış olması. Erken emekliliği mümkün kılan tarih ne? Erken emeklilik için ne gibi şartlar gerekiyor? Kaynak: Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde! Sigorta Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Erken Emeklilik İmkânı
Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar fiili hizmet süresi zammı ya da bir başka adıyla yıpranma hakkı ile erken emekli olabiliyor. Düne kadar 18 mesleğe bu hak tanınırken son yapılan düzenleme ile sağlık çalışanları, cezaevi görevlileri gibi yeni meslekler eklenerek, 45 iş koluna erken emeklilik imkânı tanındı. Öyle ki, bugün madende çalışanlar 43 yaşında emekli olabiliyor

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde!

Bir süredir emeklilikte yaşa takılanları, erken emekliliği tartışıyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çalışanların çoğunluğu biran önce emekli olmayı düşünüyor.

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edilip, edilmemesi ise ayrı bir konu. Peki, 43 yaşında emeklilik mümkün mü? Evet, mümkün; belli mesleklerde çalışanlar için mümkün.

Sosyal güvenlik sistemi tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara bu hakkı, yani erken emeklilik hakkını tanıyor. Nasıl mı? Anlatayım.

Kanunda fiili hizmet süresi zammı olarak geçen, kamuoyunda ise ‘yıpranma hakkı’ olarak bilinen uygulama; çimento sektöründe çalışandan tutun da cam ve madencilik alanında çalışanlara kadar birçok mesleği kapsıyor. Daha açık şöyle anlatayım; ağır ve riskli işlerde çalışanların diğer çalışanlara göre daha erken emeklilik hakkı bulunuyor. Fiili hizmet süresi zammı da bu mesleklere uygulanıyor. Bu kapsamda belli mesleklerde çalışanlar her bir yıl için emekliliklerine 60 ya da 90 gün, kimi mesleklerde ise 180 gün fazladan süre kazanıyor.

Emeklilik için fazladan kazanılan günlere, fiili hizmet süresi zammı ya da yıpranma hakkı deniyor. Bu haktan da hem sosyal sigortalı çalışan işçiler hem de emekli sandığı kapsamında çalışan memurlar faydalanabiliyor.

Son yıllarda bu alanda birçok düzenleme yapıldı ancak birkaç ay önce yapılan son düzenleme ile düne kadar yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısı 18 iken, bu sayı 45’e yükseltildi ve ağız-diş radyoloji uzmanları, röntgen teknisyenleri, infaz memuru, ceza infaz kurumu müdürü, ihtiyat pilotları da yıpranma hakkı tanınan mesleklere eklendi.

Bu kapsamda yeni düzenleme ile yıpranma hakkı tanınan yeni mesleklerde çalışanlar için fiili hizmet süresi zammı 2017’nin Ağustos ayından sonraki çalışmaları için uygulanacak.

İŞTE ERKEN EMEKLİLİK HAKKI OLAN MESLEKLER;
43 YAŞINDA EMEKLİLİK

Fiili hizmet süresi zammının nasıl uygulandığına gelince; normal çalışma süresi olan 360 günün üzerine çalıştığı riskli sektöre ve kanunun bu sektörde tanıdığı artı süreye göre fazladan hizmet süresi ekleniyor.

Emekli olup maaş alabilmek birçok çalışanın en büyük hayali. Emekli olunmadan önce sigortadan sonra belli bir süre geçmesi, prim ve yaş gibi şartların karşılanması gerekiyor. Bazı özel şartlarda ise erken emeklilik mümkün olabiliyor. Emeklilik maaşı ise prim ödemelerine, sigorta başlangıç tarihi ve emeklilik şartlarına bağlı. Miktar bunlara bağlı olarak değişebiliyor. 1999 ve öncesinde sigorta başlangıcı olanlar, 3600 günden emekli olmayı hak ederek 1600 TL maaş alıyorlar. 3600 günden erken emekli olabilmek için ise sigortalı kişinin sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde yapılmış olmalı.1999’dan Önce SGK Girişi Olanlara İyi Haber1999 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcı yapılanların erken emekli olabilmesi için 3600 prim günü şartı vardır. Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1978 ve öncesinde yapılmış olan erkek çalışanlar ve sigorta başlangıcı 8 Eylül 1981 ve öncesinde yapılmış olan kadın çalışanlar 3600 prim günü ile emekli olabilir. Çalışanların emekliliğe hak kazanabilmesi için 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim günü koşullarını yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Yaş şartı da dikkate alınır. Kaynak: Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde! Sigorta Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Erken Emeklilik İmkânı

Örneğin, cıva üretiminde çalışan bir işçinin fiili hizmet zammı 90 gün; bu işte 12 ay çalışıldığında 15 ay çalışmış sayılıyor ve hem prim gün sayısı artıyor hem de erken emekli olma imkanını elde ediyor. Bir başka anlatımla, normal şartlarda 360 gün çalışılması gerekirken, cıva üretiminde çalışanlar bir yıl içinde 450 gün çalışmış sayılıyor.

Madenlerde çalışanlar için bu süre daha fazla 180 gün, yani 6 ay. Yeraltı madenlerinde çalışan bir işçi 360 gün çalıştığında fiili hizmet süresi zammı uygulandığında 540 gün çalışmış sayılıyor; bu da emekliliğe ciddi katkı sağlıyor.

En yüksek yıpranma hakkı da madenlerden çalışanlara tanınıyor. Yapılan düzenlemeler ile yeraltı madenlerinden çalışan işçilerin emeklilik yaşı 50’ye çekilirken, hafta tatilleri, izin süreleri de fiili hizmet süresine eklenince emeklilik yaşı daha da iniyor.

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde!

ERKEN EMEKLİLİĞİN ŞARTLARI NELER?

Tabii, yıpranma hakkından yararlanmanın belli şartları var. Birincisi, süre sınırı; bu da 5 yıl. Riskli ve tehlikeli işlerde çalışanlar yıpranma hakkından yararlanmak için ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar alabilecekleri fiili hizmet süresi zammı 5 yıldan fazla olamıyor.

Silahlı kuvvetler, emniyet mensupları ve MİT mensupları için bu süre 8 yıla kadar çıkıyor. Yıpranma hakkından yararlanmak için madenlerde yeraltında çalışan işçilerin 1.800 gün, diğer riskli sektörlerde çalışanların ise 3.600 gün fiili hizmet süresi zammı kapsamında çalışmış olmaları şart. Şartlardan biri de yıpranma hakkına giren mesleklerdeki işlerde çalışmak gerekiyor. Sadece o sektörde çalışmak yetmiyor, bilfiil o işi yapmak gerekiyor. Madencilikten örnek verecek olursak, yer altında çalışılması gerekiyor.

3600 günden daha erken emekli olabilmek için gereken ise sigorta başlangıcının 8 Eylül 1999.Staj başlangıcı sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmez. 23 Mayıs 2002 tarihine kadar 15 yıllık hizmet süresini ve 3600 prim koşulunu yerine getiren kadın çalışanlar 50, erkek çalışanlar ise 55 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar. 24 Mayıs 2002 tarihinden sonraki tarihlerde ise 3600 günden emekli olunabilmesi için yaş şartı devreye girer.Erken Emekliliği Mümkün Kılan YöntemlerAnneler borçlanacağı çocukları sigortalı olunan tarihten daha sonra dünyaya geldiği takdirde, çalışırken çocukları üzerinden prim kazanabiliyor.Erkeklerde askerlik süreleri prim kazandırabiliyor. Sigortalılar askerlikte geçen sürelerini para ödeyerek emeklilik hesaplarına geçirebiliyor.Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler ve %40 engellilik durumu olan çalışanlar yaş şartına bakılmadan erken emekli olabiliyor.Ağır işlerde çalışanlar yani madenciler, gazeteciler, gemi adamları vb. erken emeklilik imkânlarından yararlanabiliyor. Etiketler : SGK, Erken emeklilik, Emekli Kaynak: Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde! Sigorta Girişi Bu Tarihten Önce Olanlara Erken Emeklilik İmkânı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir