Ev Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur

Ev Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur

Borçların ödenememesi hem maddi hem de psikolojik açıdan oldukça sıkıntı yaratan durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankalar tarafından kullandırılan kredilerin ödenememesi genel açıdan sorun oluştururken ev kredisi ödemelerinin gecikmesi diğer kredilere göre daha büyük kayıplara neden olabilmektedir.

Ev kredisi kullandırma ve ödeme koşulları mortgage yasası çerçevesinde belirlenmiştir. Bu doğrultuda ev kredisinin borcunun gecikmesine bağlı durumlarda bankalar belli yollar izlemektedirler. Ev kredisi ödeme gecikmelerinde başlatılan ilk süreç kredi ödemesinin gününden 5 gün sonra telefon SMS ya da e-posta yoluyla gecikmenin müşteriye bildirilmesidir. Bu şekilde müşteriyle gecikmenin nedeni ve durumu hakkında görüşmeler yapılmaktadır.

borcu ödenmeyen ev kredisi, ev kredisi, Ev Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur, kredi borcunu ödememek

Ev Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Muacceliyet bildirimi adı verilen ikinci uygulama ev kredisi taksitlerinin 2 taksite ulaşması durumunda yapılmaktadır. 3. Taksit tutarı süresi gelmeden ödeme yapılması gerektiğini bildiren ve noter kanalıyla düzenlenen yazılı bildirim müşterinin adres ya da adreslerine gönderilmektedir. Bu bildirimde 3. Taksite kadar ödeme yapılmaması halinde kredi tutarının tamamının talep edileceği bilgisi yer almaktadır.

Bu bildirimler sonucu müşteriye ödemede sıkıntı yaşadığını bildirerek dönerse bu durumda kredinin yeniden yapılandırılması söz konusu olabilmektedir. Kredi taksit tutarları müşterinin ödeme gücüne göre vade değiştirilmesi ile yeniden düzenlenerek müşterinin ödemelerinde rahatlaması sağlanmaktadır.

borcu ödenmeyen ev kredisi, ev kredisi, Ev Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur, kredi borcunu ödememek

Yeniden yapılandırma sonucu oluşan taksitlerin hala gecikmede olmasına bağlı olarak bazı bankalar müşteriye 2. kez krediyi yeniden yapılandırma imkânı sunabilmektedir. Genel olarak bu yapılandırmalarda maddi teminat ya da kefil talep edilmekte ve kredi yeniden düzenlenmektedir.

Yeniden yapılandırma süreçleri ile çözüme kavuşturulamamış ev kredisi gecikmelerinde bankalar ipotek hakkının kullanılmasına gitmektedirler. Bu süreçte ev kredisine konu taşınmazın satışı için gerekli işlemler başlatılır.

Anahtar kelimeler:borcu ödenmeyen ev kredisi, ev kredisi, Ev Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur, kredi borcunu ödememek

One thought on “Ev Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur

  • Geri bildirim: Evin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir