Faizler Düştü

Merkez Bankası temmuz ayına ilişkin faiz kararıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), temmuz ayı Para Politikası Kurulu toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre; Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Kaynak: Merkez Bankası temmuz ayına ilişkin faiz kararı

Faizler Düştü

Merkez Bankası Faiz İndirim Kararı Temmuz Ayına Ertelendi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz indirim kararı Haziran ayında yapılması düşünülürken son değişiklikle Temmuz ayına ertelendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu 25 Nisan Perşembe günü bir toplantı gerçekleştirecek. Ekonomistler gerçekleştirilecek toplantıda haftalık repo faizinin sabit bırakılmasını bekliyor.

25 Nisan’da yapılacak olan PPK toplantısında Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutacağını düşünen ekonomistler, 2019’da ilk faiz indirim kararının da Temmuz ayında alınmasını bekliyor.

Foreks anketine katılan 19 ekonomistin tamamı faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını öngörerek TCMB’nin 2019 yılında ilk faiz indirim kararını Temmuz ayında alması beklediklerini öngördüler. Geçen ay aynı ankette 2019 yılına ilişkin ilk faiz indirim kararının Haziran ayında alınması bekleneceği ortaya atılmıştı.

Haftalık repo faizinin 2019 yılının toplamında 250 baz puan indirileceği öngörülen ankette 2019 yılı toplam faiz indirimine ilişkin ortalama tahmin 275, minimum tahmin 0, maksimum tahmin 475 baz puan olarak gerçekleşti.

Faizler Düştü

13 Eylül tarihinde ise yüzde 17,75’ten yüzde 24,00 seviyesine yükseltilen TCMB gösterge faizi, 25 Ekim, 13 Aralık, 16 Ocak ve 6 Mart tarihli toplantılarda beklentilere paralel olarak yüzde 24,00 seviyesinde sabit tutulmuştu.
Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleştiği belirtilen açıklamada; ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrettiği kaydedildi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali adımlar atmaya devam ederken; salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edildi.İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazandığı belirtilirken, salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yaptığı açıklandı. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme beklendiği, mal ihracatındaki toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyeceği vurgulandı.Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlendi. Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle arttığı bildirilirken, salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörüldü. Kaynak: Merkez Bankası temmuz ayına ilişkin faiz kararı

Nitekim öncü göstergeler, normalleşme sürecinde kapasite kısıtlarına tâbi olan hizmet gruplarındaki aylık fiyat artışlarının yavaşlamaya başladığına işaret ettiği belirtilirken, yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörüsü korunmakla birlikte, yakın dönemdeki gerçekleşmeler nedeniyle yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu değerlendirildi. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar verdiğini açıkladı. Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmesinde bulunurken, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğinin altı çizildi. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulandı.Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği kaydedilirken, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulandı. Etiketler : Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kaynak: Merkez Bankası temmuz ayına ilişkin faiz kararı

2 thoughts on “Faizler Düştü

  • Geri bildirim: faziet dursu

  • Şubat 2, 2021 tarihinde, saat 10:48 am
    Permalink

    Allah razı olsun.şuan herşeyden önce saygı olmalı tüm ticaretlerde.herşey kar etmek serbest piyasa olmamalı.şuanki ticaretlerde düşünüyorum av olduğumu,herkes avcı.ticaret helal lokma kazanıp helal yemektir.kar marjı şişme olmamalıdır.birde dünyada herkes çıkarcı olmuş hatta bu çıkar maddiyat yada ticaret değil, tamamıyla ilgisizlik alakasızlık,yani herkes şuan bomba

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir