Kredi Kartı Borçları Ertelendi

Takriben 4 aydır gündemden düşmeyen korona virüse Türkiye’de Mart ayı başında rastlandı. Alınan önlemlere gün geçtikçe yenisi ilave ediyor. Ekonomi alanı da durma noktasına getiren korona virüs her geçen gün yeni önlemleri de beraberinde getiriyor. Bankalara kart borcu veyahut kredi borcu olan yurttaşları yakından ilgilendirecek konu başlıkları arasında kredi ödemeleri ertelendi mi? kredi kartına ait borçlar ertelendi mi? gibi sualler bilhassa bankaya kart veyahut kredi borcu olan yurttaşlar tarafından yoğun alaka görmeye başladı. Korona virüs sürecinde bankalara ait ödemelerin ertelenmesine ait tüm merak edilenler..

Kredi Kartı Borcu

Kredi Kartı veyahut Kredi Borcunda Son Vaziyet, Ödemeler Ertelendi mi?

Korona virüs ile mücadelede alınan önlemlere ekonomik istikrar kalkan paketi doğrultusunda başta 3 kamu bankası (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank) olmak üzere diğer özel bankalarda kredi ödemelerini ertelemişti. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılan kredi ödemelerinde erteleme yurttaşlar tarafından yoğun alaka gördü. Korona virüs sürecinde kredi kartı borçlarına konusunda yeni önlem Vakıfbank’tan geldi.

Vakıfbank 200 Bin Müşterisinin Borcunu Erteledi!

Edinilen son bilgilere göre Vakıfbank, 200 bin müşterisinin kredi kartı borçlarını erteledi. Kredi kartı borcu ertelenmesine ait Vakıfbank Genel Müdürü Üstünsalih izahlarda bulundu:

“Şu ana kadar hem ferdi hem ticari 65 bin müşterimizin 305 milyon liralık kredi kartı borçlarını erteledik. KOBİ, ticari ve müessesesel ölçekte 19 bin müşterimizin 14,5 milyar lira meblağındaki kredisini öteledik” diye konuştu. Sözlerine şu şekilde devam etti: “200 bin ferdi müşterimizin 11 milyar liralık kredi, kredi kartı taksitlerini erteledik.”

Kredi Kartı ve Kredi Erteleyen Bankalar

Vakıfbank

Halkbank

Ziraat Bankası

Türkiye İş Bankası

Yapı Kredi Bankası

QNB Finansbank

Denizbank

Akbank

Garanti Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası

Şekerbank

Türkiye Ekonomi Bankası

Alternatif Bank

Emlak Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Odeabank

Albaraka

ING Bank

Burgan Bank

Türkiye Finans Katılım Bankası

Erteleme Müracaatları Devam Ediyor

kredi kartı borcu taksitlendirme, kredi kartı taksitlendirme, kredi kartı taksitlendirme sistemi, taksitlendirme avantajı

Halkbank: Esnaf ve sanatkarların Halkbank’a ait kredi borçları Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında anapara ve getiri ödemeleri üç ay müddet ile faizsiz olarak ertelenecektir. Halkbank, korona virüs sürecinde ekonominin bozulmaması ve devamlılığının kredihaberler.com sağlanması için Finansal İstikrar Kalkanı kapmasında almış olduğu tedbirleri kamuoyuna izah etti.Nakit akışında sıkıntı yaşayan müşterilerine 6 aya kadar geri ödemesiz dönemli kredileri uygun vadede yapılandırma olanağı da sunacaktır. Geri ödemesiz 6 aylık dönem turizm sektörlerinde ise 12 ay süreliğine uzatabilecektir.

Türkiye İş Bankası: 30 Nisan tarihine kadar müşterilerine anapara, faiz ve taksit ödemelerinde rastgele bir şart aramadan 30 Haziran tarihine kadar erteleyebilecektir.

Denizbank: Müşterilerinin 30 Nisan’ a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemelerinin üç aya kadar öteleme kararı almıştır.

QNG Finansbank: Bankadan kredi kullanan tüzel ve bireysel müşteriler, ödemede sıkıntı yaşadıkları takdirde bankaya müracaatta bulunarak faiz, anapara ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebilecek.

Türkiye Ekonomi Bankası: Korona virüs sebebiyle ödeme sıkıntı çeken bireysel ve tüzel müşterilerine vaziyeti bildirip müracaat yaptıkları takdirde 30 Nisan’a kadar olan anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreliğine aynı koşullarla erteleyebilecek.

Şekerbank: Sıhhat sektöründe çalışan Şekerbank müşterileri, bankadan kullandıkları bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemediklerinde talepleri doğrultusunda borçlarını Haziran ayına kadar ertelenecektir.

Alternatif Bank: Bireysel ve tüzel müşterilerinin talepleri doğrultusunda 30 Nisan’a kadar ödenmesi şart olan kredi anapara, ürem ve taksit ödemelerini 30 Haziran ‘a kadar erteleyecek ayrı olarak 30 Nisan tarihine kadar internet bankacılığından yapılacak olan EFT ve havale işlemlerini fiyatsız sunacaktır.

borç, kredi kartı, kredi kartı borcu, kredi kartı mağdurları, kredi kartı taksit

Gecikme Müddeti Uzatıldı

Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Müessesesi korona virüs sürecinde hiçbir yurttaşın mağdur edilememesi ve ekonomide mesele yaşanmaması hesabına kredi takip müddetleri uzatıldı. Buna göre kredi gecikmelerinde esneklik sağlandı. 90 gün takip müddeti olan kredi borçlarına ilave 90 gün daha kredihaberler.com ilave etti. Böylelikle 90 günlük gecikme/ takip müddeti 180 gün olarak değiştirildi. İhtiyaç kredileri yanı sıra taşıt ve konut kredilerinde de geçerli olacak uygulama 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerliliğini savunacaktır.

Kredi Kartı Üremleri Düştü mü? Üremlerde Son Vaziyet Ne?

Geçtiğimiz günlerde kredi kartı kullananları ilgilendiren gelişme Resmi Gazete’de yayınlandı. Alınan karara göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kredi kartlarındaki en yüksek ürem oranlarını düşürdü. Resmi Gazete’de yayınlanan karar 1 Nisan 2020 tarihinden sonra yürürlüğe girecektir. Kredi kartı işlemlerinde uygulanan %1.40, aylık üyemi ürem oranı yeni karar ile % 1.25 oldu. % 1.70 olan aylık en yüksek gecikme ürem oranı yeni karar ile % 1.55 olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir