Kredi Notum Kötü Nasıl Kredi Alırım

Kredi Puanım Düşük Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi notum düşük düzeylerde bankalardan nasıl kredi alabilirim? çekebilirim? diyenler için detaylı bir yazı ele aldık sizler için. Kredi sicili artık kredi çekerken en ehemmiyetli öğe haline gelmiş vaziyettedir. Bu yüzden sicili bozuk kişilerin başka bir deyişle kredi puanı düşüklerin krediyi kolay çekebileceği bankaların listeledik.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Son zamanlarda bankadan kredi almak veya kredi gibi diğer işlemlerde banka sicili oldukça ehemmiyetlidir. Kredi notu başka bir deyişle KKB’nin yüksek olması ve istikrarlı olması bankaların size duyabileceği güveni gösterdiğinden bankacılık sektöründe önem vermektedir. Kredi notunu etkileyen etkenler şunlardır:

Alınmış olan kredinin ödeme düzeni

kredi kartı borcu taksitlendirme, kredi kartı taksitlendirme, kredi kartı taksitlendirme sistemi, taksitlendirme avantajı

Mevcut Kredi ve Kredi Kart Borç Vaziyeti

Yeni alınan krediler

Kredi kullanma yoğunluğu

Ve diğer etkenlerdir.

Bir kişinin kredi notunun düşmesi ve sicilinin bozulması yukarıda belirtilen maddeler ile irtibatlıdır. Banka kredi notunun düşmesi için bankalara olan kredi borcunun artmış olması, kredi veya kredi kartı ödeme düzeninin bozulması veya borçların ödenmemesi gerekmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankaların Listesi

Banka sicili bozuk olanlar ihtiyaçları olduğunda ve nakit paraya sıkışıp kredi çekmek zorunda kaldıklarında ne yapmalıdır. Kredi notu düşük olduğundan her banka kredi vermemektedir. Bu vaziyette olanları düşünen bir takım bankalar sicili bozuk olanlara kredi vermektedir. Hayat sürecinde insan bir takım aksaklıklar yaşayabilmektedir. Yaşanan bu aksaklıklar ne yazık ki ki parasal vaziyeti da etkileyebilmektedir. Bu sıkıntılı vaziyetlerle ile başa çıkmanın en kestirme yolu bankalardan kredi alıp taksitler ile bunu ödemektir. Lakin bazen taksitleri öderken de aksilikler insanın yakasını bırakmayabiliyor. İşte bu noktada bankalar kişinin notunu düşürmektedir. Notu düşenler kredi almakta artık zorlanırlar hem de bankalar bu vaziyette olanlara kredi verdiğinde legal işlem görürdü.

Ehemmiyetli! Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Müessesesi bundan evvelki senelerde kredi notu düşük ve banka sicili bozuk olanlara kredi veren bankaları cezalandırmaktaydı. BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU’nın bu tutumundan dolayı bankalar kara listede yer alanlara kredi vermeye yanaşmıyorlardı. Ancak yeni tertip etme ile bu vaziyet değiştirildiğinde bankaların bazıları kara listede olanlara kredi vermeye başladı. Peki, bankalar hangileridir. İşte bu bankaların listesi:

akbank kredi kartı, axess, axess kart, axess klasik, axess kredi kartı, www.axess.com
akbank kredi kartı, axess, axess kart, axess klasik, axess kredi kartı, www.axess.com

DenizBank

ING Bank

TEB

Akbank

Garanti Bankası

Yapı Kredi Bankası

ICBC Bank

QNB Finansbank

Son yasa farklığı ile bankalarda kötü sicili bulunanlara genel bir sicil affı getirildi ki bu affa göre önceden kredi hakkı olmayan kişiler de artık kredi kullanabilme hakkına sahip olmuştur.

Kredi Notu Düşük Olanlar Krediye Nasıl Müracaat edebilir?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar bu durumda olup ciddi mağduriyetler yaşayanların imdadına yetişmiştir. Bu bankalardan kredi almak isteyenlerin bankalara müracaat yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmak için evvela yukarıdaki bankalardan en uygun olan bir tanesi seçilmelidir. Müracaatın hemen peşinden bankalara bazen ek bilgi ve belgeler istemek için ret verebilmektedir. Bunun önüne geçmek için kişinin çalıştığı yerden aldığı net aylık vaziyetini gösteren bir aylık bordrosunun veya gelir beyanını yanında götürmesi önerilmektedir. İstenilen ek vesika ve bilgiler verildikten sonra bir kredi notu düşük olan bir kişinin alabileceği kredi sınırı 100 bin TL’dir. Üzerine hane, araba veya arsa gibi gayrimenkul bulunan kişilerin kredi sınırı biraz daha yükseltilmektedir.

Ehemmiyetli! Findeks Ticari Çek ve Diğer Kredi Notu Ticari Kullanım Kapsamı

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankaların istediği Belgeler

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar kredi vereceği kişilerden bazı evraklar istemektedir. Bu evraklar şunlardır:

Geliri olduğunu gösteren maaş bordrosu veya gelir bilgisi

Gelir bilgisi yeterli gelmediğinde bankalar kişiden kefil isteyebilir. Kefil isteme durumu bankadan bankaya değişmekte olup her banka istememektedir. Bankaya kefil gösterilen kişinin puanı yüksek ise başvuru yapanın düşük olması ehemmiyetli olmamaktadır.

Yukarıda saydıklarımızın dışında bankalar ek bazı güvenceler da isteyebilmektedir. Ek güvenceler bankadan bankaya değiştiğinden ihtiyaç duyulan bilgiler başvuru yapılacak olan bankadan alınmalıdır.

Aktüel kredi notunu kredi müracaatı yapmadan önce öğrenmek ve notun vaziyetine göre kredi verebilecek bankalar ve ne kadar kredi verebileceklerini araştırmak doğru olacaktır. Kredi notunuzun yüksek veya düşük olduğuna bir bankacıya sorarak karar vermek daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir