Milyonlarca kişinin geliri artıyor!

Milyonlarca kişinin geliri artıyor! Kuruşu kuruşuna hesaplandı…

Milyonlarca kişi Temmuz ayını bekliyor. Memur, emekli, yaşlı, engelli, evde yakınına bakan herkesi ilgilendiriyor. Temmuz’da yaklaşık 17 milyon kişinin maaşı ve kazancı artacak. Bu süreçte ’emekli temmuz zammı’, ‘memur temmuz zammı’nı araştıranlar için kuruşu kuruşuna hesaplandı. İşte Temmuz ayı zamlı maaşları ve tüm detaylarıyla maaş tablosu…

Milyonlarca kişi için Temmuz zam ayı olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılırken; memurlara yüzde 4 artış ve yılın ilk yarısında TÜFE yüzde 4’ü aşarsa fark yansıtılacak.

Memur maaşlarındaki artış da pek çok kesimin gelirine etki edecek. Takvim’in haberine göre beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre zam oranı yüzde 5.09 olacak.

emekli, emekli maaş, memur maaş, maaş tablosu

Buna göre maaşlar ne kadar yükselecek?

AİLE yardımı hariç en düşük memur maaşı 3 bin 696 liraya yükselecek.

EŞ YARDIMI 348,90, çocuk yardımı 0-6 yaş arası için 76,76, üstü için 38,38 liraya çıkacak. Eşi çalışmayan, 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan memur 502,42 lira alacak.

EN DÜŞÜK emekli aylığı; memurlarda 2 bin 796, esnafta bin 874, 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda 2 bin 219 liraya çıkacak.

EMEKLİ Sandığı kapsamındaki emekli doktorlara her ay yapılan ilave ödeme uzmanlarda 2 bin 609, uzman olmayanlarda 2 bin 86 liraya ulaşacak.

65 YAŞ aylığı 707,06 liraya çıkacak.

YÜZDE 40-69 engeli olanların aylığı 564,42, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da 846,63 liraya yükselecek.

EVDE yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen aylık bin 534 liraya ulaşacak.

İLK İŞ ASGARİ ÜCRET: Asgari ücret Ocak’ta bin 300 lira olacak. İş dünyasının yükünü hafifletmeye dönük adımlar yaşama geçirilecek.

ASTSUBAYLARA İNTİBAK: Astsubay emeklilerinin 2003 yılı öncesi ve sonrası oluşan farkın kapatılmasına yönelik intibakları sağlanacak.

emekli, emekli maaş, memur maaş, maaş tablosu

MUHTARLAR: Muhtar maaşları Ocak’tan itibaren 950 lira yerine bin 300 lira olarak ödenecek.

ÖĞRENCİLER: Lisans öğrencilerinin bursu 400 liraya çıktı. Askeri öğrencilerin ve erlerin harçlıkları yükseltilecek.

YAŞLILAR: 65 yaş aylığı alanların, kimin yanında yaşarlarsa yaşasınlar maaşlarında kesinti ve duraksama olması önlenecek.

ESNAFA KREDİ: Küçük esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek.

POLİSLER VE ERBAŞLAR: Polislerin ve uzman erbaşların 2.200 olan ek göstergeleri 3.000’e çıkarılacak. Bu, maaşlarını ve emekli ikramiyelerini artıracak. Ayrıca polislerin emniyet hizmet tazminatları yüzde 25 artırılacak.

GENÇLERE DESTEK: İlk kez iş bulan gençlerin maaşı 1 yıl boyunca devlet tarafından ödenecek. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek. İş kurmak isteyen gençlere karşılıksız 50 bin lira verilecek. Evlenmek isteyenlere 5 bin lira destek sağlanacak.

EMEKLİLER: Çıkarılacak yasayla tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ayda 100 lira, yılda bin bin 200 lira ek ödeme yapılacak. Tarım Bağ-Kur’luları hariç bin liranın altında maaş alan emekli kalmayacak. Emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10’luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak.

ETİKETLER
emekli, emekli maaş, memur maaş, maaş tablosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir