Nakdi ücret desteği ödemeleri bugün başlıyor

Üreticiye 1 milyar 469 milyon 303 bin lira destek! Ödemeler bugün saat 18:00’den sonra başlıyor!
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yağlı tohumlu bitkiler desteği ve Tarımsal Sulama Elektrik Desteği kapsamında üreticilerimize bugün 18.00’dan sonra toplamda 1 milyar 469 milyon 303 bin TL ödeme yapılacağını duyurdu.

Nakdi ücret desteği ödemeleri bugün başlıyor

Bakan Pakdemirli açıklamasında detayları da paylaştı.”Yağlı tohumlu bitkiler desteği kapsamında 50 bin 629 üreticimize 1 milyar 434 milyon lira ödeyeceğiz. Tarımsal Sulama Elektrik Desteği kapsamında ise 35 milyon 303 bin lirayı üreticilerimizin hesaplarına yatıracağız” diyen Bakan Pakdemirli, toplamda ödenecek 1 milyar 469 milyon 303 bin liranın, TC kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerimizin hesabına aktarılacağını da belirtti.

Nakdi ücret desteği ödemeleri bugün başlıyor

Bakan Pakdemirli, 2020 yılı başından bu yana ödenen destek miktarını da açıkladı; “Böylece 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ödenen toplam destekleme tutarı 15,2 Milyar TL’ye ulaşarak; 22 Milyar TL Tarımsal Destekleme Bütçesinin %69,5’lik kısmı ödenmiş olacak” dedi.

Nakdi ücret desteği ödemeleri bugün başlıyor
Corona virüsü sebebiyle birçok vatandaş iş yerlerinden ücretsiz olarak izne çıkarılmış durumda. Aylık 1.177 TL olan nakdi ücret desteği ödemeleri bugün başlıyor. Ödemeler 17 Temmuz tarihe kadar işsiz kalınan veya ücretsiz izinde geçen süreler için hesaba yatacak.
Aylık nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL olmakla birlikte 8.93 TL’lik damga vergisi düşüldükten sonra net 1.168 TL olarak ödenecek. Nakdi ücret desteği yasanın çıktığı tarihten bu yana önümüzdeki üç ay için verilecek.

17 Nisan’da çıkan kanuna göre ödemeler 17 Temmuz tarihe kadar işsiz kalınan veya ücretsiz izinde geçen süreler için hesaba yatacak. Nisan ayının tamamını işsiz veya ücretsiz izinde geçirmiş olanlara 14 günlük ödeme yapılacak. Bu ödeme tutarı 545 TL olacak.

Nakdi ücret desteği ödemeleri bugün başlıyor

ÇALIŞANLARIN AYRICA BAŞVURU YAPMASINA GEREK YOK
Bakan Selçuk bildirimlerin ücretsiz izin verilen her ay için ayrı ayrı olmak üzere, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 3’üne kadar yapılacağını söylemiş ve çalışanların ayrıca bir başvuru yapmasına gerek olmadığına dikkat çekmişti.

Bakan Selçuk, nakdi ücret desteği uygulamasından kimlerin yararlanacağı konusuna, “Ücretsiz izne ayrılan, Kısa Çalışma Ödeneği’mizden yararlanamayan, 15 Mart’tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanmamış olan ve yaşlılık aylığı almayan işçilerimize yönelik bir uygulamamız” sözleriyle açıklık getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir