Sosyal Yardım Almak İstermisiniz

Her sene olduğu bu senede 2020 seneninde da ihtiyaç sahibi yurttaşlara yönelik sosyal yardımlar devam etmektedir. Bu sosyal yardımlara global bir mesele haline gelmiş olan korona virüs yardımları da ilave etmiştir. Mart ayından bu yana hızlı bir şekilde ülkemizi tesiri altına alan korona virüs salgını, yurttaşların hayatlarını büyük ölçüde değiştirmektedir. İş hayatından okul hayatına tüm kesimi tesiri altına alan Covid-19 pandemisinde ekonomik alanda alınan önlemler bu süreçte oluşabilecek zararların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Parasal Yardım Müracaat Formu İsteniyor mu?

Ardı ardına izah eden destek paketleriyle amaçlanan nokta ise fertlerin hayatlarında ekonomik kredihaberler.com düzenin bozulmadan devam etmesidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yılda yardıma muhtaç ailelere yönelik sosyal yardımlara devam etmektedir. Bu sosyal yardımlara ilave olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda korona virüs sürecinde parasal desteklerde sağlanmaktadır. Bakanlıkların haricinde izah eden Belediyelerin başlatmış olduğu yardımlarda bulunmaktadır. Vaziyeti olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik devletin sağladığı maddi yardım destekleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye haberimizden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Korona Virüs Sürecinde Parasal Yardımlar

Korona virüs hasebiyle ekonomik sıkıntı çeken yurttaşlarına yönelik devlet yardımlar başlamıştır. 3 faz halinde gerçekleşen parasal yardımlar 1.000 TL olarak ihtiyaç sahibi ailelere verilecektir.

Vaziyeti Olmayan Ailelere 1.000 TL. Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekonomik istikrar kalkan paketi doğrultusunda ihtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin aileye yardım yapılacağını duyurmuştu. Vaziyeti olmayan ailelere 1.000 TL’lik parasal yardımdan istifade etmek için aileler yardım için müracaat yapılmayacağı da belirtilmişti. sosyal yardım alan ailelerin faydalanacağı bu maddi destek 1 Nisan ve 5 Nisan tarihlerinde 2 milyon 111 bin ihtiyaç sahibi hanelere eriştirildi. 3294 ve 2022 sayılı yasa dahilinde yardım alan ailelerin başvuru yapmadan bin lira maddi destekten geçtiğimiz günlerde PTT aracılığıyla bitirmişti. 3294 ve 2022 sayılı kanun kapsamında düzenli sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir:

65 yaşlı aylığı,

Özürlü aylığı,

Özürlü yakını aylığı,

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım,

Muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım,

Muhtaç asker çocuğu yardımı,

Öksüz babasız yardımı,

Koşullu eğitim yardımı,

Koşullu sıhhat yardımı,

Çoklu doğum yardımı,

Silikozis aylığı,

Tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli nakdi yardım

Yukarıdaki yardımlardan fayda haneler 1.000 TL’lik parasal destekten müracaat yapmadan istifade etmektedir.

İhtiyaç Sahibi Ailelere 1.000 TL. Para Yardımı (2-3 faz)

Nisan ayı başında bitiren bin liralık 1. faz yardımlarından sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından izah geldi. 2 milyon 111 bin aileye yapılan sosyal yardımdan yaralanamayan ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin aile 2. faz yardımlarından 1.000 TL’lik maddi destek alabilecek. 1. fazda dağıtılmış olan bin liralık maddi destekten faydalanmamış olan 2 milyon 300 bin aile, 1. fazda olduğu gibi rastgele bir şekilde başvuruda bulunulmayacaktır. 2. faz yardımı yurttaşların hanelerine kredihaberler.com kadar teslim edilecektir. Korona virüs sürecinde toplamda 4.4 milyon haneye destek sağlanmış olacaktır. 3. faz yardımları hakkında da kamuoyuna açıklama yapan Bakan Selçuk, 3. faz yardımdan 1 ve 2. faz yardımlarında faydalanmamış aileler faydalanacağı belirtmiştir. Başvurular ise e- devlet üzerinden gerçekleştirilecektir. Böylelikle devlet ihtiyaç tüm kesime yardımda bulunmuş olacaktır. Ayrı olarak 3. faz yardımları için net bir tarih belirtilmemiştir.

Maddi yardım müracaatları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Belediyelerin Parasal Yardımları Nelerdir?

Korona virüs ile mücadele dahilinde yurttaşlara destek Belediyelerden de gelmektedir. Para, erzak ve gıda yardımları gibi bir hayli destekler Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaktadır. İkamet edilen belediyenin erzak ve parasal yardımların istifade eden yurttaşlar Belediyelerin bünyesinde ne tür yardımların bulunduğu merak etmektedir. Ülkemizde her Belediye için aynı yardım bulunmasa da genel olarak Belediyelerin ihtiyaç sahibi kişilere yönelik yardımları bulunmaktadır. Bunlar;

Nakit para yardımı,

Gıda yardımı

Kırtasiye yardımı

Kira yardımı

Engellilere yönelik yardım

Şehit ve gazi ailelerine yardım

Giyecek yardımı

Kışlık yakacak yardımı

Sosyal yardım kartları

Talebe burs yardımı

Yaşlılar için belediye bakım yardımı

Korona virüs salgın sürecinde başta İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri gibi diğer belediyelerde yurttaşları için yardım kampanyaları oluşturmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları için tıklayınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları için tıklayınız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları için tıklayınız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları için tıklayınız.

Kamu Bankalarından Korona Virüs Desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın izah etmiş olduğu destek paketlerinden sonra 3 kamu bankası da destek paketlerini devreye soktu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank korona virüs sürecinde dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri kredihaberler.com yerine temel ihtiyaç kredi desteğini kamuoyuna duyurdu. Hane geliri 5.000 TL ve altında olan yurttaşlarının faydalanabileceği kredi desteği toplam 36 ay olup ile 6 ayı geri ödemesiz şekildedir. Yüzde 85 Hazine destekli olan kredi desteği, eşit taksitler halinde ödenecek ve yüzde 0.49 ürem oranlı olacaktır. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’a temel ihtiyaç kredi desteği müracaatları 1 Nisan 2020 tarihi bakımından alınmaya başlamış önümüzdeki günlerde de müracaat neticeleri izah edecektir. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak kullandırılacak olan kredinin ödeme tasarısı ise aşağıdaki gibidir:

5.000 TL için aylık %0,49 ürem oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 188 TL taksitli,

7.500 TL için aylık %0,49 ürem oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 282 TL taksitli,

10.000 TL için aylık %0,49 ürem oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 376 TL taksitli

olacak şekilde korona virüs sürecinde vaziyeti olmayan yurttaşlara 3 kamu bankası uygun ödeme şartlarıyla 6 ay ertelemeli kredi desteği sunmaktadır.

Devlet Tarafından Sağlanan Tüm Yardımlar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma ihtiyacı olan kişiler toplamda 5 ana başlık altında ansızın fazla sosyal yardım yapılmaktadır. Bakanlık tarafından sağlanan sosyal yardımların koşulları da bulunmaktadır. Şartlar uygun olduğunda devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi kişilere sağlanmaktadır. Aile yardımları, eğitim yardımları, sıhhat yardımları, yaşlı ve özürlü yardımları ve özel emelli yardımlar hane gelirine, yaşa ve sıhhat vaziyetine göre yapılmaktadır.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere yönelik yapılan sosyal yardımlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Ailelere Yapılan Yardımlar

Gıda Yardımları

Barınma Yardımları

Sosyal Konut Projesi

Yakacak Yardımları

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar

Muhtaç Asker Ailelerine Yapılan Yardımlar

Öksüz ve Babasız Aylığı

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı

Doğum Yardımı

Elektrik Tüketim Desteği

Talebelere Eğitim Yardımı

Eğitim Materyali Yardımları

Koşullu Eğitim Yardımı

Öğle Yemeği Yardımı

Fiyatsız Ders Kitabı

Talebe Barınma ve İaşe Yardımı

Özürlü Talebelerin Fiyatsız Taşınması

Yurt Yapımı

Sıhhat Emelli Yardımlar

Koşullu Sıhhat Yardımı

Özürlü İhtiyaç Yardımı

Genel Sıhhat Sigortası Prim Ödemeleri

Genel Sıhhat Sigortası Katılım Hissesi Ödemesi

Kronik Hastalara Yönelim Yardım

Çoklu Doğum Yardımı

Kronik Hastalığı Hasebiyle Alete Bağımlı Olan Hastalara Yönelik Yardım

Yaşlı ve Özürlü Yardımları

Yaşlılık Aylığı

Özürlü Aylığı

Özürlü Yakını Aylığı

Silikozis Hastalarına Yapılan Yardımlar

Özel Emelli Yardımlar

Aşevleri

Afet/Acil Vaziyet Yardımları

Terör Zararı Yardımları

Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı

Yabancılara Yönelik Eğitim Yardımı

Toplam 5 başlık altında verilen sosyal yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl gerçekleştirildiği gibi 2020 yılında da geçerli olmaktadır.

3. Faz’da İhtiyaç Sahiplerine 1.000’er TL. Ödeme Yapılacak

1 ve 2 fazda yapılan ödemeler bitirdiğinde 3. fazda yeniden hane başına 1.000 TL. ödeme yapılacak. Bu ödemelerden ilk iki fazda yapılan ödemeden faydalanmayanlar yararlanacak.  Bu ödemeler haricinde Belediye başkanlıklarının ve diğer yardım müesseselerinin yurttaş için maddi yardım destek başvuruları alınmaya devam ediyor.

One thought on “Sosyal Yardım Almak İstermisiniz

  • Geri bildirim: Soysal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir