Ücretsiz izne Çıkanlara Devletten Maaş desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Fiyatsız müsaadeye çıkarılan yurttaşlarımız merak etmesin. Onlar için de aylık desteğini başlatacağız.” diye konuştu.

Twitter hesabından paylaştığı video ile gündeme ait değerlendirmelerde bulunan Albayrak, ekonomide yeni destek kalemlerini de izah etti.

Bakan Albayrak, bir hafta arayla iki G-20 Hazine Bakanları toplantısı gerçekleştirdiklerini anımsadarak, toplantılardan ülkeler arasındaki ticarete ve ilişkilere zarar vermeden bu krizden çıkışın yollarının aranması gerektiği neticesinin çıktığını aktardı.

maaş desteği, izne cıkanlara, corona desteği

Ülkelerin, salgının ekonomilerine, global ticarete, diplomasiye, beynelmilel ilişkilere verebileceği zararların önüne geçmek için dayanışma ile çalışma kararı aldımlarına dikkati çeken Albayrak, dayanışma içinde hareket eden, sosyal yapısını, ekonomisini, sistemlerini ayakta tutabilen ülkelerin bu süreçten kazançlı çıkacağını vurguladı.

Albayrak, bu dayanışmayı gösteremeyenlerin ise uzun müddet altından kalkmak için uğraşacakları çok ciddi bir tablo ile karşılaşacaklarının vurgulayarak, “Şükürler olsun, salgına karşı tedbirleri erkenden almanın yanında, dünyaya da sürecin ilacı olan birliği, beraberliği, dayanışmayı en erken gösteren ülke olduk ve kenetlendik. Bizim birinci önceliğimiz hiçbir yurttaşımızın işini kaybetmemesi. Bunun için mücadele sürdürüyoruz. Endüstricimizi, esnafımızı, KOBİ’lerimizi savunmak hesabına ihtiyaç duyulan tüm önlemleri alıyoruz.” dedi.

Yurttaşların gelirlerini teminat altına almak ve kayıplarını yerine koymak için canla başla çalıştıklarını ifade eden Albayrak, “Bu kapsamda dar gelirli 2,1 milyon ailelerimiz için bin lira nakdi yardım yapacağımızı izah etmiştik. Yeni çalışmamız neticesinde allahın izniyle süreçten etkilenen takriben 2,3 milyon aileye daha bu yardımı yapacağız. Toplamda 4,4 milyon ailemize nakdi yardım sağlamış olacağız. Çalışma Bakanlığımız bu konuda çok ciddi yoğun bir çalışma yürütüyor, bu ay içerisinde allahın izniyle bitirecek.” ifadelerini kullandı.

Fiyatsız destura çıkarılan yurttaşlara aylık desteği

Albayrak, esnaf için, mücbir sebep kapsamına giren firmalar ve KOBİ’ler için vergi ve SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ödemelerini ertelediklerini hatırladarak, dükkanını kapatan veyahut işleri yavaşlayan esnafa da kısa çalışma ödeneği sağladıklarını, esnafın yanında çalışanların aylığının büyük bölümünü ödeyeceklerini söyledi.

Bu süreçte kısa çalışma ödeneğine müracaat edemeyen esnaflar, fiyatsız destura çıkarılan yurttaşlar olduğuna dikkati çeken Albayrak, fiyatsız destura çıkarılan yurttaşlarımız merak etmesin. Onlar için de aylık desteğini başlatacağız” diye konuştu.

Kredi Kartı Borcu

2,8 milyar liralık finansman KOBİ’lerimizin hesaplarına geçti

Albayrak, Halkbank aracılığı ile Hazine destekli düşük fiyatlı Esnaf Destek finansmanının devreye girdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Pazartesi günü itibari ile 180 binin üzerinde esnafımız bu destek için, yaklaşık 46 bin esnafımız da Paraf Ticari Kartı için müracaat yaptı. Şu ana kadar 55 binden fazla esnafımıza, bunun 48 bini ilk kez bu destekten yararlanacak esnafımız olacak, 25 bin lira finansman sağlandı, 30 binden fazla esnafımıza da 25 bin lira sınırlı ticari kart sağlandı. Bir gün evvel itibarıyla esnafımıza 2 milyar liradan fazla finansman desteğini kullandırmış olduk. KOBİ’lerimiz için KGF aracılığı ile ‘İşe Devam Desteği’ni devreye almıştık. Yaklaşık 51 bin 651 firmamız ‘İşe devam desteği’ne müracaat etti. Pazartesi gün sonu itibarıyla yaklaşık 23 bin firmaya, 20 milyar liralık kredileri tahsis edildi. Bu firmaların yüzde 96’sını KOBİ’lerimiz oluşturdu. Kullandırımlar bu hafta başladı. Bir gün evvel itibarıyla 2,8 milyar liralık finansman ilk gün KOBİ’lerimizin hesaplarına geçti. 5 bin lira altında geliri olan yurttaşlarımız için 10 bin liraya kadar, çok düşük fiyatlı temel ihtiyaç desteği devreye alındı. Bir gün önce itibarıyla 3,7 milyon yurttaşımız müracaat etti. Bu kapsamda da ödemeleri bu hafta başlatıyoruz.”

Corona Virüs Yardımı Herkese 1000 Lira

“Mücadelede özel bankaları da görmek arzusundayız”

Yurttaşların, esnafın, KOBİ’lerin taleplerini anlık izlediklerini ifade eden Albayrak, BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU bünyesindeki çağrı merkezi, sosyal medyada devreye alınan takip hesapları ve bakanlık bünyesindeki ekipleri ile tüm talepleri anlık izlediklerini, muhataplarından bilgi aldıklarını ve yurttaşlara dönüş yaptıklarını anlattı.

Albayrak, yalnızca son 1 haftalık müddette 10 bine yakın yakıntı ve talebi incelediklerini ve dönüşünü sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kamu bankalarımızın genel müdürleri, genel müdür yardımcıları her gün televizyonlarda yurttaşlarımızın suallerini cevaplıyor. En doğru bilgileri birinci elden, en saydam şekilde sağlıyor. Bu salgının ekonomiye tesirleri olacaksa, burada ekonomiyi ve piyasaları bu salgından savunacak mücadelede özel bankaları da görmek arzusundayız. Bu bir ulusal mücadele. Türkiye’nin yakın tarihinde geçtiği kritik süreçlerin tamamında milletiyle aynı safta buluşamayanların bugünlerde kalkıştığı provokasyon teşebbüslerinin boş çıktığını görüyoruz. 17 senedir, sıhhate, sosyal güvenliğe yapılan yatırımların meyvelerini bugünlerde görüyoruz. Hiçbir tıbbi ekipman ihtiyacı, parasal destek, global yardım olmaksızın mücadelemizi sürdürüyoruz. Birileri her türlü iftiraları yapsa da güneş balçıkla sıvanmaz. Gelişmiş ülkelerin çöken sıhhat sistemlerini, insanına sunamadığı hizmeti, sıhhat çalışanlarına eriştiremediği ekipmanları görmeyenlere söyleyecek sözümüz yok.”

Bakan Albayrak, bunun meşakkatli, sabır ve dayanışma isteyen çok yoğun bir mücadele olduğunu dile getirerek, “Bu mücadelede, destek ihtiyacı hisseden her bir yurttaşımızın, işletmemizin, esnafımızın, fabrikamızın arkasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun hazinesi var. Biz, Türkiye olarak hayalleri, hedefleri, idealleri olan büyük bir ülkeyiz. Biz hayallerimizden, ideallerimizden hiçbir zaman vaz geçemeyiz. Toprağın tohum beklediği bu bahar başlangıcında, ekinlerimizi dikeceğiz. Ekonomimizin çarklarını çalışır tutmak için, her gün bir defa daha Bismillah diyerek kollarımızı sıvayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu gecenin Berat Kandili olduğuna dikkati çeken Albayrak, “Bu kutlu gecede Rabbimizin ilahi merhametine, Peygamber Efendimizin himmetine nail olmak ve selametimiz ve sıkıntılardan beratımız için dua edelim. Cenabı Allah ettiğimiz tüm dualarımızı mübarek Berat gecesi saygınına kabul etsin. Bu badireyi de atlatarak, Allah’ın müsaadesiyle ‘Büyük ve Kuvvetli Türkiye’ idealine yürüyeceğiz. İnşallah beraber muvaffak olacağız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir