Vergi Borcu Affı Geldi

Vergi Borcu Affı Geldi Mi? 2020 Yılında Vergi Borcu Olanları Sevindirici Haber Bekliyor Mu?2020’de vergi borcu olan kişiler için herhangi bir af ya da yapılandırmanın gündemde olup olmadığı merak ediliyor iken bu konular ile alakalı basında yer alan son detayları sizler için derledik. 2020 için vergi affı gündemde mi? 2020 vergi affı son dakika haberleri nedir? 2020 de vergi affı ne zaman çıkacak? Vergi borcu yapılandırmadan kimler yararlanabilecek? Kaynak: Vergi Borcu Affı Geldi Mi? 2020 Yılında Vergi Borcu Olanları Sevindirici Haber Bekliyor Mu?

Vergi Borcu Affı Geldi

2020’de vergi borcu olan kişiler için herhangi bir af ya da yapılandırmanın gündemde olup olmadığı merak ediliyor iken bu konular ile alakalı basında yer alan son detayları sizler için derledik. 2020 için vergi affı gündemde mi? 2020 vergi affı son dakika haberleri nedir? 2020 de vergi affı ne zaman çıkacak? Vergi borcu yapılandırmadan kimler yararlanabilecek? 2020 için vergi borcu yapılandırması gündemde mi? Yapılandırma yapılması için hangi şartlar sağlanmalı?Koronavirüs salgını nedeni ile ekonomi hayli etkilenmiş, insanlar işlerini yapamayacak ve vergilerini ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Vadesi gelmiş ve geçmiş olan borçları ödeme noktasında zorluk çeken vatandaşlar için vergi borcu affı ve vergi borcu yapılandırmasının olup olmayacağı merak içerisinde bekleniyor. Henüz gündemde bu tür haberlerin yer almıyor olması en azından kısa vadede borcu ve vergi affı uygulanmayacağını gösteriyor.Vergi borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar devlet tarafından herhangi bir yaptırım ile karşılaşmamak adına, borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için vergi borcu yapılandırması uygulamasının gelmesini bekliyorlar. Vergi borcu yapılandırması geldiği takdirde borçların daha kolay ve daha uygun ödeme plânları ile ödenebileceği ve yasal takibe girişmeyeceği vatandaşlarca düşünülüyor. Kaynak: Vergi Borcu Affı Geldi Mi? 2020 Yılında Vergi Borcu Olanları Sevindirici Haber Bekliyor Mu?

Vergi affı çıkacak mı 2020? En son vergi affı ne zaman çıkarıldı?
2020 için Vergi Affı ve 6736, 7020 ve 7143 Yapılandırma hakkı bozulanlar için yeniden yapılandırma da gündemde. Yapılan düzenleme ile 3 yeni vergi yürürlüğe konulurken vergi cezalarına af getirildi. Yüzde 50 ‘ye yakın indirim gelecek. AK Parti tarafından Meclis’e getirilen vergi düzenlemesi kanun teklifi kabul edildi.

Vergi borcu affı son dakika çıktı mı? Sorusu oldukça merak ediliyor. Meclise yeni geleceği iddia edilen paketin içerisinde vergi ve prim borçlarını yapılandırmasına rağmen ödemediği için iptal edilen kişilere af hakkı verilecek. 2020 yılı bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından yeni bir ekonomi paketi hazırlanıyor.

Vergi Borcu Affı Geldi

VERGİ AFFI GELDİ

Söz konusu yasa ile birlikte vergi ödemelerini yapmayanlara indirim geldi. Vergisini ödemeyenlere kesinlen cezaların ilk kez işlenip işlenmediğine bakılmaksızın indirim yapılacak ve indirim oranı yüzde 50 olarak belirlenecek.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI VAR MI?

Vergi borcu yapılandırmasını kaçıranlar yeni bir vergi borcu yapılandırmasını talep ediyor. Yeni bir vergi borcu yapılandırması olup olmayacağı ise henüz belli değil. 2019 Vergi Affı 2019’da bir vergi affı çıkması durumunda; Borçların gecikme zamları ve cezaları silinecek. Anapara üzerinden peşin ödendiği durumda enflasyon tutarı üzerinden indirim yapılacak.Borcunuzu isteğe bağlı olarak 18 ay taksitle ödeyebilirsiniz. Taksitler 2 ayda bir ödendiğinden 36 aylık taksitlenmiş olacaktır. Vergi yapılandırma başvuruları online yapılabilir. Ayrıca yapılandırma başvuru formu doldurarak bağlı olunan vergi dairesinden de yapılabilir.

2020 Vergi Affı ve Yeniden Yapılandırma Kapsamı

Yeniden yapılandırma kapsamına tür olarak;

– Her türlü vergi, resim ve harçlar,

– Vergi cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları,

– Trafik Para Cezaları,

– Askerlik, Seçim, Nüfus Para Cezaları,

– Karayolu Taşıma Kanununa göre kesilen para cezaları,

– RTÜK İdari Para Cezaları

– Karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları,

– Öğrencilerin, YURT-KUR’a olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları,

– Ecrimisil borçları

– Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi,

– Belediyelere Su, atık su borçları, katı atık ücret borçları,

– Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları,

– Gümrük vergileri ve idari para cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları,

– Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme cezaları,

– İSKİ, ASKİ su ve atık su bedelleri

– TOBB üye aidatları

– TÜRMOB üye aidatları

– TESK üye aidatları girmektedir.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI KAPSAMINDAKİ BORÇLAR

Vergi dairelerince takip edilen;

• 31 Mart 2018 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait vergi, resim ve harçlar.

• 31 Mart 2018 tarihinden (bu tarih dâhil) önce verilen,

• Askerlik para cezası,

• Seçim para cezası,

• Nüfus para cezası,

• Trafik idari para cezası,

• Karayolları taşıma idari para cezası,

• Otoyollar ve köprülerden ihlalli geçiş para cezası,

• RTÜK tarafından verilen para cezası.

• Vadesi 18 Mayıs 2018 tarihinden önce olan,

• Ecrimisil,

• Kaynak kullanım destekleme fonu,

• Öğrenim kredisi, katkı kredisi alacakları.

Vergi Borcu Affı Geldi

Yapılandırma Kapsamındaki Vergi Borçları Hangileridir?Kısa dönemde vergi borçlarına herhangi bir yapılandırma uygulanacağına dair açıklama yapılmamış olsa da sizler için vergi borcu kapsamına girebilecek borçları derledik. İşte yapılandırma yapılabilecek vergi borçları;RTÜK idari para cezasıİSKİ ile ASKİ su ve atık su bedelleriÖğrencilerin KYK’ya olan borçlarıKarayolu Taşıma Kanunu kapsamında kesilen para cezasıVergi cezaları ve vergi cezalarına ilişkin faiz tutarları ile gecikme zamlarıTrafik idari para cezasıGümrük vergisiÇevre ve temizlik vergisi borcuAskerlik ile seçim ve nüfus para cezasıEmlak vergi borcuYapılandırmanın Avantajları Nedir?Vergi borçlarınızı yapılandırdığınız takdirde tercih edeceğiniz ödeme tipine göre devletin sunduğu bir takım avantajlar yararlanabilirsiniz. Taksitli yahut peşin ödeme seçenekleri ile indirimler elde edebilirsiniz.Yapılandırma sırasında borcunu peşin ödemek isteyen bir kişi, Yurtiçi tüketici fiyat endeksi üzerinden yapılacak %90’a varan indirim ile borçlarını çok daha kolay bir şekilde ödeyebilir. Bu indirim sadece borcunu peşin olarak ödemek isteyen kişiler için geçerlidir. Taksitli olarak ödeme yapmak isteyen kişiler bu indirimden faydalanamazlar.Taksitli ödeme yapmak isteyen kişilerde uygulanacak ödeme kolaylığı ise şu şekilde olacaktır. Borcunuzun ilk 2 taksitini zamanında ödediğiniz takdirde ve eksiksiz olarak yatırır iseniz %50’ye kadar indirim elde edersiniz. Devlet bu anlamda borcu olan hemen her vatandaşa destek veriyor.Borcunuza herhangi indirimin uygulanıp uygulanmayacağını vergi dairesinde görev yapan herhangi bir memura danışarak öğrenebilirsiniz.Vergi Borcu Yapılandırıldığı Takdirde Nasıl Ödenir?Vergi borçlarınızı, e- Devlet, Gib.gov.tr, PTT şubeleri ya da Vergi Daireleri ile Anlaşmalı bankaları aracı kullanarak ödeyebilirsiniz.   Kaynak: Vergi Borcu Affı Geldi Mi? 2020 Yılında Vergi Borcu Olanları Sevindirici Haber Bekliyor Mu?

 

One thought on “Vergi Borcu Affı Geldi

  • Geri bildirim: Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir