Vergi Borcu Yapılandırması Geldi

Vergi Borcu Yapılandırması Geldi

Vergi borçları bulunanların bu yapılandırma kapsamında öğrenim kredisi borçları, trafik cezası borçları, çevre temizlik vergisi borçları ve emlak vergisi borçlarının faiz kısmına silinip anapara taksitlerinin ödenmesi yoluyla olmaktadır. Kanuna göre her türlü vergi borcunun yeniden yapılandırılıp mevcut borçların taksit veya daha parlak ödeme imkanı sağlanmaktadır. Vergi Dairesi tarafından daha önceden alınan cezalar varsa bu cezalar da aynı şekilde kaldırılmıştır. Gecikmeden dolayı uygulanan faizler ve yine gecikme zamlarının tahsil edilmesi durumundan vazgeçmiştir. Bu alınacak olanların yerine yurtiçi ÜFE oranıyla ilave tutar alınacaktır.

Bu kapsamda borcu olan vatandaşların yapılan düzenleme olan vergi borcu yapılandırma sayesinde borçlarını yapılandırarak daha makul seviyelerde ve taksitlerde ödeme imkânına kavuşmaları sağlanmaktadır. Bu tür borcu olanların vergi dairelerine başvurmaları yada gerekli internet siteleri üzerinden borç durumuna bakmaları gerekmektedir.

Vergi Yapılandırması
Vergi Yapılandırması

Vergi Yapılandırması Hangi Borçları Kapsıyor?
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen borçların tekrar yapılandırılması toplumun büyük bir kesimini oldukça ilgilendiriyor.

GİP Borç Yapılandırma Ödemesi Yapılan Bankalar 2020
Açılımı, Gelir İdaresi Başkanlığı olarak bilinen GİP, vergi borcu olanların sorgulama yaparak hem bilgi alabileceği hem de birçok borç durumu ile iliği beyannameye ulaşabileceği bir web sitesidir. Borç yapılandırma kapsamında 1 Ocak 2019- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında, 2019 yılına ait kurumlar vergisi beyannamesi 30 Nisan 2020 tarihine kadar verilmesi gerekmektedir. Ve 2019 yılına ait kurumlar vergisi son ödeme tarihi 1 haziran 2020 gün sonuna kadardır.

Ayrıca, Mükellef altında bulunanların beyannameleri 1 ila 30 Nisan 2020 tarihleri arasında www.gib.gov.tr adresinden elektronik ortam üzerinden de beyannamelerini verebilirler.

Kapsamda bulunan kurumların vergisi anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödeme imkanı sağlamaktadır. Anlaşmalı olan bankalar Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Alternatif Bank, DenizBank, Burgan Bank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Bank, Şekerbank, ING Bank, Finansbank, HSBC Bank, ING Bank, Turkish Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası gibi bankalar olup bu bankalar üzerinden ödemeler gerçekleşebilir. Bu işlemlerin yapılması için GİP borç yapılandırma internet sitesinin gerekli olan kısmına bakılması yeterli olacaktır.

GİP Vergi Borcu Yapılandırma Bilgi Alma
Getirilen düzenleme sayesinde mükellefler için bu borcun ödenebilmesi adına yeni imkanlar doğmuştur. Vergi affı sonrasında vergi borcu yapılandırma ödeme işlemi bir hayli aranan işlemler arasında olmuştur. Bu işlemlerin yapılması için gerekli web sitelerine www.gib.gov.tr başvuruda bulunulması gerekmektedir.

6111 sayılı kanunda biriken vergi borçları, kendiliğinden yapılan beyanlar ya da pişmanlıklar, mükellefler ile Vergi Dairesi arasında olan anlaşmazlıkların giderilmesi gibi konularda bu borçlarla ilişkin bilgilendirmeler yapılmıştır.

Bu bilgilere tam olarak en kapsamlı şekilde ulaşılabilecek adres e-devlettir. E-devlet üzerinden vergi borcu sorgulama ve yapılandırması ile ilgili kapsamlı bir bilgi almak mümkündür. Buradan alınan bilgiler ile Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden borcun yapılandırma ve taksit işlemleri gerçekleştirilebilir.

GİP Vergi Borcu Yapılandırma Ödeme Planı
Vergi borcu yapılandırma işlemi sayesinde mükellef altında bulunulan borçlarım taksitler yolu ile yapılandırma işlemi sağlanır. Bu işlemin yapılmasının ardından geriye seçili bankalar aracılığı ile ödemenizin gerçekleşmesi kalır. Vergi borcu yapılandırma ödeme planı yapılırken mevcut ÜFE oranları üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Daha önceden motorlu taşıtlar, trafik cezaları, öğrenim kredileri ya da başka mükellef altında olunan vergi borçları bulunuyor ise yapılandırma işlemi sayesinde bu borçların daha makul ödeme planları ile indirimler sağlanarak ödeme planı hazırlanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden mükellef altında olanların kendi istekleri doğrultusunda yapılan işlemler sayesinde çok daha rahat ödeme yapabilecekleri bir ödeme planı belirleniyor.

Yayınlanan İş Kanunu ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması sayesinde bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun yayınlanmıştır. Yayınlanan hükme dair kanunun 73. maddesinin kapsamına giren cezalar bu kapsamda sayılmaktadır. Bu kapsama girenler ise askerlik para cezaları, trafik para cezaları gibi idari cezaları Maliye Bakanlığına bağlı tahsil daireleri tarafından. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna göre tahsil edilecek olan öğrenim kredisi, katkı kredisi gibi alacakların yeniden yapılandırılması ve ilk taksit ödemelerinin uzatılması kararlaştırılmıştır. Bu sayede bir hayli yüklü tutarlara ulaşabilecek cezalar daha makul seviyelerle taksitlendirilerek vergi borcu yapılandırma 2020 sayesinde daha rahat bir ödeme durumuna kavuşmuştur.

Hangi borçlar yapılandırma kapsamına giriyor? Taksitlerde aksaklık olursa yapılandırma bozulacak mı? Faiz uygulanacak mı? İşte yapılandırmada merak edilen soruların cevapları…

1-) Yapılandırma kapsamına hangi borçlar giriyor?

-Esas olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, belediyelere, gümrük müdürlüklerine, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasıyla ilgili kararları barındırıyor. Aynı zamanda TOBB, Barolar Birliği, TESK, TÜRMOB, dış satımcı birliklerinin mensuplarından olan aidat alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine sağlanan krediler, KOSGEB’in kredi alacakları da kapsama dahil.

-Özel yönetimlerin, belediyeler ile belediyelere ait firmaların, % 50’sinden fazlasına sahip olduğu firmaların irtifak hakkı ile kiralama işlemlerinden doğan kira alacakları ve hasılat oranları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel yönetimler, belediyeler ile sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) sağladıkları hizmet sebebiyle doğan alacakları da yapılandırılıyor.

2-) Yapılandırma işleminde hangi tarih temel alınacak?

Vergi Yapılandırması
Vergi Yapılandırması

-Kanun çerçevesine 31 Ağustos 2020 tarihi ve öncesindeki borçlar dahil olacak. İhtilaflı alacaklar da kapsama dahil olmuyor. Yapılandırma için sene sonuna kadar müracaat edilebilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gümrüklere yapılacak ödemeler 2021’in birinci ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılacak ödemeler de ikinci ayda başlayacak.
GİP Vergi Borcu Yapılandırma İnternet’ten Başvuru
Vergi borcu bulunana vatandaşların direkt internet üzerinden, T.C kimlik numaraları ile bu borçları öğrenip yapılandırma işlemlerini yapmaları mümkündür. Mükellef altında altın da bulunduğunuz vergi borçlarını öğrenip bunlar hakkında vergi borcu yapılandırma İnternetten başvuru işlemini yapabileceğiniz adresler e-devlet ve Gelir İdaresi başkanlığının kendi web siteleridir. Öncelikli olarak e-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra ilgili menülerden vergi borçlarının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer bir borç durumunuz varsa ve bu borçun ne kadar miktarlara ulaştığını öğrenebilirsiniz. Vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan, web sitesi üzerinden, ödeme yapabileceğiniz ilgili bankaları da Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden bulabilirsiniz.

GİP Vergi Borcu Taksitlendirme Formu Nasıl Doldurulur?
Koltuğunuzdan kalkmadan vergi borçlarınızı öğrenip bu borçların taksitlendirme yöntemi ve ödeme işlemini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Vergi borcu taksitlendirme formu Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinde mevcut bulunmaktadır. Tecil ve taksitlendirme talep formunda istenilecek olan ilk aşamada ki bilgiler;

ad soyad, unvan, vergi kimlik numarası, adres, telefon gibi bilgiler olmaktadır.
Bu bilgilerinizi girdikten sonra borçlunun durumu işaretlenir. Bu kısımda size işaretlemeniz için verilecek olan seçenekler bilanço hesabına göre, işletme hesabına göre defter tutarları, MSİ/GMSİ, Gayrifaal ve diğer seçenekler kısımda borcunuzun hangi durumda olduğuna dair işaretlemeyi yapmanız gerekmektedir.
Daha sonra tecil ve taksitlendirme talebinde bulunan borcun tüm borçlarını ya da belirtilen borçlarının taksitlendirilmesi yapılması ile ilgili bir form karşınıza çıkacaktır. Bu formda da yine aynı şekilde size uygun olan seçeneği işaretledikten sonra belirtilen taksitlendirme formuna işlemlerinizi yazarak doldurmanız gerekecektir.
Sonraki aşamada ya aylık taksitler halinde ya da kendi belirleyeceğiniz taksitler halinde planı hazırlamanız gerekecektir.
Daha sonra, bilançolara hakkındaki bilgileri girip ayrı zaman içinde çok zor durumda bulunma halinde yazmanız gerekenleri yazacağınız bir yer karşınıza çıkacaktır.
Tüm bunların doldurma işlemeni yapıp kontrolünüzü ettikten sonra yapmanız gereken bir işlem bulunmamaktadır.
Vergi borcu yapılandırma işlemi bu kadardır.
3-) Yapılandırma nasıl olacak?

-Borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak.

-6 ila arasında 18 taksit yapılabilecek, ikişer ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemeyi tercih eden borçlulara yüzde 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE’de yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

-Taksitle ödemeyi seçen borçlular ise kanunda belirlenen bir katsayıyla taksit dönemine ilişkin bir ek yükümlülükle karşılaşacaklar. Bu da daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi yüzde 4.5 faiz olacak.

-Komisyon görüşmelerinde verilen bir örneğe göre 100 liralık bir vergiye örneğin 80 lira gecikme zammı işledi. Yeniden hesaplanırken 80 lira silinecek, böyle bir durumda Yİ-ÜFE 40 lira çıktı ve borç 140 liraya düştü. Peşin ödeme yapılırsa ödeme 104 lira olacak. Bir başka deyişle Yİ-ÜFE tutarının 4 lirası ödenecek, 36 lira silinecek.

-Taksitle ödenirse yine seçenekler devreye girecek. Örneğin 6 taksit seçildi. 140 lira 0,045 oranında yani yıllık yüzde 4,5 oranında bir katsayıyla çarpıp artırılacak, bu rakam taksitlere bölünecek.

4-) Hangi cezalar kapsam dışı?

-Adli para cezaları, üst kurullar tarafından, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak.

5-) Taksitler aksarsa yapılandırma bozulacak mı?

-Kanundan yararlanmak için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksitten sonra ise, bir takvim yılında 2 taksit süresinde ödenmezse bir şans daha verilecek. Bu ödenmeyen 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenirse kanundan yararlanmaya devam edilebilecek.

6-) Belediyelerin ve spor kulüplerinin SGK’ya olan borçları nasıl yapılandırılacak?

-Belediyeler için 120 aylık bir ödeme planı öngörüldü. Özel idareler ve spor kulüplerine 72 aylık bir dönem verildi, bu kapsamda borçlarını 36 taksitte ödeyebilecekler.

7-) Yapılandırma taksitlerinin bir kısmı ödenemezse ne olacak?

-Böyle bir durumda ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalacak. Kalan borç ise ilgili mevzuata göre takip ve tahsil edilecek.

Vergi Yapılandırması
Vergi Yapılandırması

😎 Borçluların önceki kanunlar çerçevesinde yapılandırdıkları borçları ne olacak?

-2018 yılında çıkan yapılandırma kanununun 13. taksit ödemesi yapılmış durumda. Bu yapılandırmada halen borcunu ödemeye devam edenler isterlerse, yeni kanun kapsamına gelebilecek.

-Böyle bir durumda yaptıkları ödemeler eski kanun çerçevesinde yararlandırılacak, kalan borç yeniden hesaplanarak bu kanuna getirilecek ve yeniden bir ödeme süresi kazanmış olacaklar. Daha önceki yapılandırmalarda hakkını kaybetmiş borçlular da, ödemedikleri tutarlar için başvuru yapabilecek.

9-) Sosyal güvenlik kapsamında hangi borçlar nasıl yapılandırılacak?

-31/8/2020’den önceki döneme ait olan sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar da yapılandırılacak. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası için gelir testine hiç başvurmamış olanlar, 31 Mart 2021’e kadar gelir testine başvurursa geriye dönük borç çıkarılmayacak.

-Genel Sağlık Sigortalı olup tahakkuk eden borcu olanlar ise, prim borçlarını 30 Nisan 2021’e kadar öderse gecikme zammı ve gecikme faizinin tamamından vazgeçilecek.

-Bağ-kurlular için de düzenleme yapılacak. Yasa yürürlüğe girdikten iki ay sonraya kadar prim borçlarını ödemeyen veya yapılandırmayan Bağ-Kurluların sigortalılığı durdurulacak. Daha önce durdurulan sigortalılıkları için başvuruda bulunanlar ise yapılandırmaya göre bu borcunu ödeyebilecek.

10-)Daha önceki yapılandırmalarda tahsilat oranı ne oldu?

-2018 yılında çıkarılan 7143 sayılı yeniden yapılandırma yasasına göre SGK’nın tahsilatı yüzde 15.39 oldu. Halen bu yapılandırmanın taksitleri devam ediyor. 7020 sayılı yeniden yapılandırma yasasında ise SGK’nın tahsilat oranı yüzde 22.45’te kaldı.

-Gelir İdaresi’nde ise 7143 sayılı yasayla 49.6 milyar lira yapılandırılırken tahsilat 25.8 milyar lira oldu, tahsilat oranı yüzde 37.1 düzeyinde kaldı. 7020 sayılı yasada ise yapılandırılan tutar 13.8 milyar TL, tahsilat da 5.6 milyar lira oldu. Burada tahsilat oranı yüzde 40.8 düzeyine ulaştı.

Yapılandırma ile ilgili kasa affının dahil olup olmadığına yönelik, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş açıklama yaptı. Dinçbaş, “Bu çalışmanın, bu inisiyatifin en önemli hedefi, tıkanmış olan insanlara bir şekilde bu tıkanmayı gidermek için bir yol göstermek. Stok affı, kasa affı gibi konular bu tıkanmayla ilgili değil.

Bunlar aslında kayıt dışı ekonomiye yardım eden elementler. Kasa affını getirdiğiniz zaman özellikle patronların şirketlerindeki fonları çekip kasada varmış gibi göstererek yani yalan miktarlar göstererek vergisini ödemeden işte bonustu, maaştı vesaireyi ödemesini sağladıkları bir yöntem. Bunu affederek ‘Evet, biz vergi almadan bunu geçiştirmeyi sağlıyoruz’ diyoruz. Böyle bir şey artık söz konusu olmayacak” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir