Zam Da Zam Herseye Zam Kısaca

Son Dakika: Doğalgaz, elektrik, maaş, ehliyet ve kimlik… Milyonlarca vatandaş etkilenecek, değişim başlıyor…
Son dakika haberleri hala gelmeye devam ediyor. Her şeye zam geldiği gibi, birçok şey de zorunlu olmaya başladı. Gün içerisinde birçok şeye güncelleme geldi.

Son dakika haberleri hala gelmeye devam ediyor. Her şeye zam geldiği gibi, birçok şey de zorunlu olmaya başladı. Gün içerisinde birçok şeye güncelleme geldi.

Elektrik faturasında milyonları etkileyecek iki önemli gelişme!

Zam Da Zam Herseye Zam Kısaca
Zam Da Zam Herseye Zam Kısaca

Doğalgaz ödemelerinden elektrik ödemelerine, maaş ödemelerinden kimlik ya da ehliyete kadar birçok şey için güncellemeler gelmeye devam ediyor. Her şey tek tek açıklandıktan sonra uygulama sürecine geçildi. Birçok şey için verilen süreler uzatılırken bazıları artık zorunlu olmaya başladı. Zamların gelmesi ile beraber yeni ücret tarifelerinin nasıl olacağı açıklandı. 2021 için gelen yenilikler…

Elektirik faturasında milyonlarca aboneyi ilgilendiren iki yeni gelişme bekleniyor. Birincisi önümüzdeki aylarda elektrik fiyatlarına yeni bir zam bekleniyor. İkincisi ise düşük gelirli vatandaşı elektrik zamlarından korumak için getirilecek düzenleme. Bir ay ertelendiği söylenen düzenlemeye göre az elektrik kullanan abone, zamlardan daha az etkilenecek.

Ankara’da, enerji koridorlarında 40 milyon aboneyi ilgilendiren iki kritik konu konuşuluyor. Elektrikte, ağustos ve eylül aylarının ardından ekim ayında tarife artışı bekleniyor. Elektrik dağıtım şirketleri, kademeli tarifeye “hazırlıkların sürmesi” nedeniyle ekim yerine kasım ayında geçilmesini istiyor.

DAR GELİRLİ ZAMLARDAN ETKİLENMESİN DİYE
Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, döviz kurundaki ve petrol fiyatlarındaki dalgalanma, doğalgaza ve elektriğe art arda zam olarak yansıdı. Enerji yönetimi,elektrikte fiyat artışlarından dar gelirliyi korumak üzere 1 Ekim’den itibaren kademeli tarifeye geçmeyi hedefliyor.

DÜZENLEME 1 EKİM’E YETİŞTİRLEMEDİ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, geçen ay elektrik dağıtım şirketlerinden kademeli tarife için teknik çalışmanın yapılmasını istedi. Şirketler, hazırlıklara başladı. Bazı şirketlerin, ekim ayına kadar hazırlıkları tamamlaması zor görünüyor. Bu nedenle EPDK’dan yeni tarife modeline, 1 Ekim yerine 1 Kasım’da geçilmesi için süre talebinde bulunulacağı belirtiliyor. Son kararı, EPDK verecek.

150-160 KİLOVATSAAT ALTINDA TÜKETEN ZAMDAN DAHA AZ ETKİLENECEK
Peki, kademeli tarife ne anlama geliyor? EPDK, henüz kademeye konu tüketim miktarını belirlemedi. Ancak, aylık 150-160 kilovatsaat olması bekleniyor. Bu miktar ve altında elektrik tüketimi olanlar olası zamlardan daha az etkilenecek. Daha düşük fiyattan elektrik alacak. Bu miktarı aşanlar, daha yüksek bir tarifeden elektrik tüketecek.

ELEKTİRİĞE EKİMDE ZAM
Elektrikte ikinci önemli konu tarifeler. Milyonlarca abone, ağustos ve eylül aylarının ardından elektriğe yeni bir zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Enerji koridorlarında, 1 Ekim’de de elektrikte tarife artışı konuşuluyor. Olası bir artışın özellikle konutta, tek haneli olabileceği belirtiliyor.

Enerji sektörü uzmanları, doğalgaz ve elektrik tarifeleri konusunda ne diyor? Uzmanlar, 1 Ekim’de ithal edilen doğalgazın fiyatının artacağına işaret ederek, “BOTAŞ’ın, Rusya’dan ithal edeceği her 1000 metreküp gazın fiyatı, 270’ten 290 dolara çıkacak. Bu ve dolardaki hareketlilik, gerek elektrik gerekse de doğalgazda yeni tarife artışlarını zorunlu kılacaktır” dedi.

Milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiren gelişmeler gelmeye devam ediyor. Yeni yıla girmemiz ile birçok değişiklik gözleniyor.

Devlet memurlarına yemek ücreti ödemeleri…
2021 yılına girdiğimiz süreçlerde memurlar için ödenen öğle yemeği ve servis hizmetleri için esaslar belli oldu. Yiyecek yardımı için yapılan gider maliyetleri İstanbul, Ankara ve İzmir sınırlarında üçte ikisi, diğer illerde de yarısının üstüne çıkmayacak şekilde kurum bütçelerine eklenen ödenekler aracılığı ile yapılacak. Geri kalan kısımları personeller kendileri ödeyecekler. 15 Ocak tarihine kadar olan süreçte günlük 1,59 TL il 6,42 TL arasında ödemeler olurken gelen güncelleme ile bu durum 1,93 ila 7,69 arasında değişiklik gösterecek.

Zam Da Zam Herseye Zam Kısaca
Zam Da Zam Herseye Zam Kısaca

Ek göstergesiz çalışma hayatına devam edenler için bu ödemeler ek göstergeye göre belirlenecek.

Ek göstergesi 1100 e kadar olanlar 2,7
2200 e kadar olanlar 3,34
3600 e kadar olanlar 4,32
4800 e kadar olanlar 5,74
4800 üzeri olanlar 6,42 ödeme tahsisi olacak.
15 Ocak tarihide yürürlüğe girecek tebliğ belirlenmeye devam ediyor.

Isı sayaçlarında periyodik müdahaleler
Isı sayaçlarının arızalarının ardından muayeneler de artık servisler de yaptırılacak. Dağıtım, ölçüm, satış yapan şirketler aracılığı ile yapılacak. Sırası ile bina yönetim kuruluna bildirilmesi gerekiyor. Müracaat etmeyen ya da başvuru yapmayanlar için idari işlem uygulanacak. Bina yönetim kurulu ya da yöneticilerinin başvuru yapmasının ardından bağımsız kullanıcılardan yaptırmak istemezse ya da engel olmaları durumunda idari ve ceza işlemler uygulanır. 1 Ocak ve 1 Mart tarihleri arasında mesai bitimine kadar yaptırılmak zorunludur.

Yapılandırmada süreler uzatıldı…
Vergi ve idari para cezaları konusunda gelen yapılandırma süreçleri uzatıldı. Son başvuru tarihi ilk taksit ödeme süresine yani Ocak ayına kadar uzatıldı.

Sıfır gümrük vergili olan ham madde için belirlenen kontenjan başvuru şartları belli oldu…
Ticaret bakanlığı kapsamında ithalat kota ve tarife kontenjanları için son durum belli oldu. 2021 / 1 ve 2021 / 2 kanun ile resmi gazetede yayına alındı. Ülkemizde yetersiz olan ham madde arayışları ve ara mamul nitelikleri ile yer alan 22 kimyasal maddenin yanı sıra elektronik eşyalarda 0 gümrük vergisi ile yer alan tarife kontenjanlarında dağıtım, belirlenen eşyalar üzerinde üretim ham madde ile ara mal olarak tercih edilen sanayiciler için talep toplama yöntemi uygulanacak. 15 Şubat 2022 tarihine kadar geçerli olurken üçüncü kişilere devirleri söz konusu olmayacak.

Fesih kısıtları ve nakdi ücret için destekler…
Cumhurbaşkanlığı kapsamında alınan karar ile beraber resmi gazetede yayına alındı. Bu süreçlerde nakit ücret destekleri ile beraber fesih kısıt süreleri 17 Ocak tarihi itibari ile 2 ay süre ile daha uzatılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir